صفحه اصلي


امروز : یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

اينجا هستيد: گيم ايران » بازي هاي ايراني » نقد و بررسي بازي هاي ايراني » خزدک ها به جای زامبی ها- نقد پروانه:میراث نگهبانان نور


خزدک ها به جای زامبی ها- نقد پروانه:میراث نگهبانان نور

تولید یک بازی کامپیوتری در ایران بدون شک با محدودیت ها و سختی های فراوانی همراه است،از نبود دانش و تجربه بین بازیسازهای وطنی گرفته تا کارشکنی هایی که حتی از سوی حمایت کنندگان بوجود می آید.با این حال هنوز جوانانی در کشور هستند که به تولید بازی علاقه دارند و هر از گاهی کاری در این زمینه انجام می دهند.همه می دانند که ساخت اثری فاخر و ارزشمند در کشور با توجه به اوضاع فعلی تقریبا کار غیر ممکنی است.هزینه های گزاف تولید و از پیش محکوم به شکست خوردن پروژه از جمله مواردی است که یک گروه بازیسازی را دلسرد می کند.حال با وجود این مشکلات،چه کسی حاضر است ریسک کند و بازی کم نظیر و بدون نقصی بسازد؟استودیوی ” BeardedBird “،همان استودیویی است که این مشکلات را به جان خریده و در صدد ساخت بازی بی نظیر برخواسته است.”BeardedBird”،در سال ۱۳۹۱ با هدف ساخت بازیهای مبتنی بر ارزشهای جامعه ایرانی تاسیس شد .این تیم با تکمیل کادر خود در سال ۱۳۹۲ رسماً تولید بازیهای رایانه ای را آغاز کرد .اکنون BeardedBird جوان، با نگاهی به آینده نه چندان دور سعی دارد تا در صنعت بازیسازی ایران و جهان نقشی برای خود بیابد.”پروانه”،نتیجه ی زحمت دو سال کار یک گروه ۳۵ نفره از همین استودیو است،ناگفته نماند که این بازی اولین تجربه ی آن ها در این زمینه می باشد و با وجود اشکالات ریز و درشت بازی،انصافا کار بزرگی از آب درآمده است که امیدواریم آن اشکالات هم در اپیزودهای بعدی بازی برطرف شوند.با ما همراه باشید تا بیشتر با این بازی زیبا آشنا شویم.

 

 

 

سال ها قبل،بیماری عجیبی در سراسر سرزمین گیتیما شایع شد و همه جا رو از “خزدک ها”پر کرد،همان موجوداتی که خرابی های زیادی در همه جا به بار می آورند.هر روز که می گذشت،وسعت بیشتری از گیتیما دچار این بیماری می شد.مدت ها گذشت تا ناریایی ها به سختی توانستند راهی برای درمان این بیماری پیدا کنند؛از آن زمان به بعد،مردم ناریا برای اینکه دیگر به این بیماری دچار نشوند،از سرزمینشان بیش از گذشته مراقبت می کنند…(پیش در آمدی از بازی)

 

داستان بازی در شهری کوچک و البته خیالی به نام “ناریا” که در نزدیکی بلندترین کوه جهان به نام “قاف” وجود دارد،به وقوع می پیوندد.یک بیماری خطرناک در تمام سرزمین گیتیما شایع شده که مردم را به موجوداتی عجیل و غریب به نام “خزدک ها”تبدیل می کند.ناریا در این میان تنها شهری است که هنوز سقوط نکرده و این را به مردمان شجاع و دلیرش مدیون است.پس از مدتی،پسری شجاع در ناریا به نام “فادیا” متولد می شود.فادیا،شخصیت اصلی بازی است.یک روز،فادیا مثل همیشه به درختی تکیه داده و در حال کتاب خواندن است که ناگهان متوجه چیز عجیبی می شود.بله!خزدک ها برگشته اند تا آرامش شهر ناریا را به هم بزنند.اینجاست که مسیر دراز شما برای شکست دادن این موجودات خطرناک آغاز می شود.به جز فادیا،شخص دیگری به نام “رائد”نیز در بازی وجود دارد و به عنوان یک شخصیت اصلی ایفای نقش می کند.بی شک داستان ” پروانه ” بین تمام بازی های ایرانی تک است و یکی از نکات مثبت این بازی به حساب می آید.

 

 

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که به گیم پلی پروانه اهمیت بسیاری می دهید و دوست دارید فراتر از حد انتظار باشد،بگذارید همین الان خیالتان را راحت کنم.رده سنی بازی مربوط به افراد بالای ۷سال می باشد پس انتظار نداشته باشید با یک بازی خشن و پیچیده در این زمینه روبرو شوید!اصلا هدف سازندگان،ساختن یک بازی برای کودکان و نوجوانان بوده است،هرچند گیم پلی بازی برای خود من جذاب بود ولی بعد از مدتی خیلی به دلم نمی نشست.در ادامه به معرفی چند جزء از گیم پلی این بازی می پردازیم:

 

گشت و گذار:پروانه یک بازی Open World است.گشت و گذار معمولا در راستای ماموریت های اصلی صورت میگیرد و شامل مسیری است که بازیکن باید طی کند تا به نقطه ی مورد نظر برسد اما در این بین فعالیت های دیگری نیز مانند تعامل با مردمان دیگر می تواند انجام دهد.فادیا در ناریا تنها نیست، بازیکن میتواند با صحبت کردن با تمام ساکنان ناریا به اطلاعاتی در مورد شخصیت های بازی و روابط آنها با یکدیگر دست یابد. علاوه بر این بعضی از آنها ممکن است خواسته ای از فادیا داشته باشند که ماموریت های جانبی بازی را شکل می دهد.(بله مثل اسکایریم).

 

 

مبارزات:مبارزه فعالیتی است که فادیا در مسیر نیل به اهدافش از آن بهره خواهد برد. ساختار مبارزات بازی، همزمان بوده و بازیکن میتواند با استفاده از شمشیر که سلاح نزدیکزن وی محسوب میشود ضربات عادی یا قدرتی به دشمنان وارد کند. فلاخن نیز سلاح دوربردی است که با پیشروی در بازی، فادیا به آن دسترسی پیدا میکند. علاوه بر سلاحها با استفاده از اشیای محیطی یا بعضی تجهیزات مثل جعبه ها نیز میتوان دشمنان را نابود کرد.با این وجود،سیستم مبارزاتی بازی از جزئیات بسیاری برخوردار نیست و پس از مدتی بازی را خسته کننده می کند(نباید هم باشد،ناسلامتی برای افراد بالای ۷سال ساخته شده)

 

 

پیشه وری :منظور از پیشه وری در بازی، امکان ساخت وسایل و ادوات با استفاده از مواد اولیه ای است که در بازی وجود دارد. به غیر از موارد خاص کسی به فادیا لوازم ضروری را نمی دهد بلکه بازیکن می بایست طریقه ساخت آنها را بیاموزد، آنها را تولید کند و در اختیار فادیا قرار دهد. این سیستم به شکل یک مینی گیم معمایی طراحی شده است و بازیکن میتواند دستورالعمل ساخت تجهیزات را در پیشه وری سریع قرار دهد تا در دفعات آتی نیاز به حل کردن مجدد معمای ساخت نداشته باشد.

 

 

بازی مردن:در صورتی که مقدار سلامتی فادیا به صفر برسد، بازیکن در تونلی از ابر قرار داده میشود و باید با عکس العمل های مناسب از برخورد با صاعقه هایی که در طول مسیر قرار دارند، اجتناب کند. در این حین میزان سلامتی فادیا با نرخ ثابتی پر میشود تا با تکمیل شدن آن بازیکن مجددا به دنیای بازی برگردد. هرگونه برخورد با صاعقه ها در طول مسیر باعث میشود که سقف میزان سلامتی فادیا کاهش یابد.

 

 

گرافیک بازی هم خوشبختانه در سطح خوبی قرار دارد.سازندگان سعی کرده اند که فضایی خوش رنگ و لعاب و رنگارنگ را به مخاطبان بازی نشان دهند.گرچه کیفیت بافت ها در بازی تعریفی ندارند ولی این را هم می توان از بازیسازان پذیرفت ،در عوض پروانه در نورپردازی و رنگبندی خوش درخشیده و توانسته است که مخاطبان را راضی نگه دارد. در کل گرافیک “پروانه” یکی از آن چیزهاییست که آدم هیچ وقت از تماشایش خسته نمی شود و همیشه از آن لذت می برد.

 

 

تیم سازنده در موسیقی و صداگذاری هم سنگ تمام گذاشته!کاملا مشخص است که سازندگان تمرکز زیادی روی موسیقی و صداگذاری بازی کرده اند و مانور زیادی در این زمینه داده اند.موسیقی متن بازی بسیار دلنشین و آرامش بخش است و کاملا شما را در فضای شاد بازی قرار می دهد.صدای محیط به هنگام نزدیک شدن به شعاع های تعیین شده همانند صدای پرندگان و شرشر آب و … و حرکات فادیا نیز صداگذاری بازی را کامل تر و رو به بی نقصی بره است.شرکت BeardedBird،در زمینه ی صداگذاری شخصیت ها هم دست خود را بالا گرفته و از افراد نام آشنا و باتجربه در این زمینه استفاده کرده است.واقعا نمی توان از صداگذاری پروانه ایراد گرفت!

 

 

در کل بنده از طرف خودم به این تیم ۳۵ نفره خسته نباشید می گویم که با وجود تمام سختی ها و محدودیت ها،توانسته اند اثری با این عظمت خلق کنند.من که درکل از این بازی راضی بودم،به شما هم پیشنهاد می کنم که حتما آن را تجربه کنید چرا که واقعا ارزشش را دارد.این بازی به صورت قسمتی می باشد و فعلا اولین قسمت از این بازی به نام “میراث نگهبانان نور” منتشر شده است.من که بی صبرانه منتظر قسمت های دیگر هستم.

پروانه:میراث نگهبانان نور


سازنده:  BeardedBird
ناشر: موسسه نشر اندیشه کاظمیون
سبك بازي: اکشن-ماجراجویی
پلت فرم ها: PC
100%

داستان سرايي

100%

موسیقی و صداگذاری

80%

گرافیک و جلوه های بصری

70%

گیم پلی و روند بازی

امتياز گيم ايران
9
امتياز جهاني
NO
ورود به سايت
تبلیغات در گیم ایران
شبكه تبليغات

به جمع کاربران ویژه بپیوندید

تعداد نوشته ها: 143

نوشته شده توسط : « »

از سه سالگی شروع به بازی با کامپیوتر کردم.ورزش فوتبال رو هم خیلی دوست دارم.به سبک های اکشن از نوع سوم شخص علاقه دارم و عاشق سری بازی های مرتال کمبت هستم.یکی از طرفداران سرسخت سریال walking dead هستم،همچنین نویسنده ی سایت twdfansir نیز می باشم. امیدوارم بتونم عضو مفیدی برای سایت گیم ایران باشم.

عضويت در خبرنامه سايت

 ۱۴ دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است.


 1. حسام می‌گه:

  ممنون از مطلب جالبتون

  پاسخ

  علی رحمانیان: پاسخ در تاريخ آبان ۱۴ام, ۱۳۹۳ ۱۵:۳۰:


  خوشحالم خوشتون اومده

  پاسخ

 2. MOH3N می‌گه:

  مرسی. عالی بود. فقط اگه امکانش هست یه مطلب این جوری برای بازی شبگرد یا نسخه جدید بازی سیاوش بذارید ممنون میشم. البته عضو وی ای پی نیستم که همچین درخواستی بدم

  پاسخ

  علی رحمانیان: پاسخ در تاريخ آبان ۱۶ام, ۱۳۹۳ ۱۹:۲۵:


  سعی میکنم در اسرع وقت از این دو بازی هم مطلب بذارم

  پاسخ

  MOH3N: پاسخ در تاريخ آبان ۱۷ام, ۱۳۹۳ ۱۳:۰۷:


  ممنون

  پاسخ

 3. مصطفی می‌گه:

  خیلی خوب است

  پاسخ

  علی رحمانیان: پاسخ در تاريخ آبان ۲۳ام, ۱۳۹۳ ۱۲:۴۷:


  خوشحالم که خوشتون اومده

  پاسخ

 4. رئوف می‌گه:

  این بازی رو از کجا میتونم دانلود کنم؟

  پاسخ

  علی رحمانیان: پاسخ در تاريخ آبان ۲۹ام, ۱۳۹۳ ۰۹:۳۸:


  دانلودی نیست دوست گرامی.باید اونو از فروشگاه های بازی خریداری کنید

  پاسخ

 5. MHS می‌گه:

  بازی های ایرانی به حمایت ویژه نیاز دارن.
  بازی هایی مثل سیاوش،گرشاسپ،شبگرد و… واقعا جای پیشرفت دارن اما متاسفانه به دلیل حمایت نشدن سازندگان اونا هم رغبتی برای پیشرفت از خودشون نشون نمیدن.بعضی از بازی های ایرانی واقعا شاهکارن مثل خروس جنگی یا ۴۱۱۴۸
  دوستان صنعت بازی سازی خیلی وقت نیست تو ایران رواج یافته پس بهتره انتظارات خودمون رو از لحاظ گرافیک و چیزای دیگه پایین تر بیاریم
  و این که لطفا دانلود نکنید و بخریدشون

  پاسخ

  علی رحمانیان: پاسخ در تاريخ بهمن ۱۴ام, ۱۳۹۳ ۱۴:۵۵:


  اولا این بازی برای دانلود وجود نداره.بعد هم حرفای شما کاملا درسته یکی همین هست که از سازنده ها پشتیبانی نمی کنن,یکی دیگه این هست که تعدادشون خیلی کمه.من تعجب میکنم,بازیساز های خارجی برای ساخت یه بازی ساده شاید بیشتر از صد نفر رو استخدام میکنن ولی ایرانی ها چهار پنج تا میشن میرن بازی میسازن و انصافا هم بازی هاشون در حد خودشون فوقالعاده هست

  پاسخ

 6. احمد می‌گه:

  خدایی این بازی افتضاح هست…

  پاسخ

 7. محمد معین می‌گه:

  سلام
  چرا دیگه این بچش نقد بازی های ایرانی رو رها کردین لطفا بازی های جدید رو مثل شبگرد – پرواز دوران-بازگشت کتیبه کوروش و … نیز نقد کنید

  پاسخ

  علی رحمانیان: پاسخ در تاريخ مرداد ۴ام, ۱۳۹۴ ۲۱:۵۳:


  اگه فرصتش پیش بیاد چشم

  پاسخ


شما نیز به جمع هوادارن گیم-ایران در فیس بوک بپیوندید. Facebook.com


.:: ارسال دیدگاهكاربر محترم، ايميل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا ادرس صحيح ايميل خود را بنويسيد

مقررات بخش نظرات :
1- از ارسال نظرات پي در پي خوداري كنيد و منتظر پاسخ كاربران و يا نويسنده باشيد.
2- فقط به نظرات فارسي پاسخ داده خواهد شد و نظرات فينگليش پاسخ داده نميشود.
3- لطفا در مقدار و ميزان سوالات خود در بخش نظرات زياده روي نفرماييد.
4- لطفا به كاربران و مسئولان سايت بي احترامي نكنيد و در صورت مشاهده پي گيري خواهد شد.
5- لطفا نظر و سوال خود را در بخش مناسب ارسال نماييد در غير اين صورت پاسخي نخواهيد داشت.
6- سوالات خارج از بحث خود را ميتوانيد از قسمت تماس باما از بالاي سايت ارسال كنيد.تمامي حقوق مطالب و تصاوير نزد اين وب سايت محفوظ بوده و هر گونه کپی بردار (شامل مطالب ، تصاویر و تمامی عناصر) از آن در وب سايت ها و وبلاگ ها و نشريات غیر مجاز بوده مگر به رضایت کتبی مسئولین سایت

 

طرح قالب ، رنگ بندي ، چينش عناصر و طراحي كلي ان براي گيم ايران محفوظ بوده و كپي برداري از قالب جرم محسوب شده و از طريق پليس فتا پي گيري ميشود

Copyright © Game-Iran.com