صفحه اصلي


امروز : جمعه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

اينجا هستيد: گيم ايران » بازی های Pc » نقد و بررسي بازي هاي كامپيوتر » بازگشت به قلعه ولفنشتاین (نقد و بررسی بازی wolfenstein the new order)


بازگشت به قلعه ولفنشتاین (نقد و بررسی بازی wolfenstein the new order)

یک قدمی مرگ

بازی wolfenstein the new order بار دیگر داستان بی جی بلازکوویچ شخصیت همیشگی سری ولفنشتاین را روایت می کند. در ابتدای بازی قهرمان اصلی را می بینیم که به همراه دیگر سربازان آمریکایی قصد دارد به قلعه دسشید (DeathShead) راه پیدا کرده و ژنرال استرایس معروف را از پا در بیاورد. نقشه آن طور که باید پیش نرفته و در این بین نه تنها بلازکوویچ بسیاری از همراهان خود را از دست می دهد، بلکه در نهایت توسط استرایس دست دیگر می شود. قهرمان داستان موفق می شود از قلعه فرار کند اما در لحظه آخر با برخورد تکه های آهن به وجود آمده از انفجار بیهوش می شود. آلمان ها پیروز شده و بلازکوویچ به مدت چهارده سال تبدیل به تکه گوشتی بیجان در تیمارستان می شود تا این که بازیباز کنترل او را به دست گرفته و طی اتفاقی از تیمارستان فرار می کند. اینجاست که بخش اصلی داستان شروع شده و بلازکوویچ تصمیم می گیرد همچون گذشته نیروهای مقاومت را پیدا کرده و با کمک آنها استرایس و ارتش ناتزی را برای همیشه شکست دهد. اولین تغییر اساسی در داستان بازی مربوط به فضا سازی آن می شود. برخلاف تمامی عناوین قبلی که داستان را در فضای جنگ جهانی دوم روایت می کردند این بار همه چیز تغییر کرده و به سال ۱۹۶۰ میلادی منتقل شده است. آلمان ها در جنگ جهانی پیروز شده و کنترل تمامی دنیا را به دست گرفته اند.

 

تمامی شکل و شمایل ظاهری شهر های مختلف همچون لندن تغییر کرده و دیگر چیزی به نام آمریکا با ساختار های همیشگی اش وجود ندارد. آلمان ها در انتهای جنگ جهانی موفق به ساخت بمب اتم شده و از آن در خاک آمریکا استفاده کرده اند. سازندگان بازی به خوبی توانسته اند جو جدیدی برای سری و به طور کلی داستان های مختلف با حضور ناتزی شکل دهند که به عنوان یکی از نکات مثبت بازی شناخته می شود. در مقابل این تنها ظاهر ساختمان ها و شهر ها نیست که تغییر کرده. نبود رفیب قابل توجه برای آلمان و وجود مسیری ساده برای پیشرفت عملا باعث شده ناتزی ها از فناوری های روز در ارتش و دیگر بخش ها استفاده کنند. به طور مثال آنها موفق شده اند انواع و اقسام ربات ها غول پیکر یا سگ های مکانیکی را طراحی کنند.

 

 

 

 

از سویی بایستی به این نکته نیز اشاره کرد که هرچند فضاسازی بازی بی نقص است اما در نهایت قابلیت را در اختیار ندارد تا داستانی قابل توجه ارائه دهد. همچون تمامی شوتر های قدیمی که تمرکز خود را روی طراحی گیم پلی می گذاشتند ولفنشتاین نیز از این موضوع مستثنا نبوده و داستانی پیچیده یا ساختار مدرن ارائه نمی کند. از همان ابتدا مشخص است که داستان به چه شکل پایان می یابد. حتی نکاتی که در انتهای داستان نیز مطرح می شوند به شدت کلیشه ای و قابل پیش بینی هستند. در این بین شخصیت اصلی داستان نیز در دوگانگی نامناسبی باقی مانده. بلازکوویچ همواره به عنوان یکی از آن تیپ شخصیت های بی مغز قدیمی شناخته می شود. قهرمانی که تنها یک هدف داشته و آن نابودی ناتزی هاست ( حتی در دیگر شخصیت ها با اشاره به هیکل بزرگش به این نکته اشاره خوبی دارند.) البته گرایش سازنده ها به ساخت شخصیتی مشابه مکس پین عملا به ضرر بازی تمام شده و داستان را از خط اصلی خود خارج کرده است. شاید بزرگترین ضعف داستانی این بازی مربوط به همین تناقض ها باشد که به هیچ وجه از دید بازیباز دور نمی مانند.

 

شرین همچون گذشته

برخلاف داستان که حرف چندانی برای گفتن ندارد گیم پلی بازی مملو ازنکات مثبت است. اولین و بزرگترین تفاوت ولفنشتاین با دیگر آثار از این ژانر در طراحی مراحل خلاصه می شود. این روزها بازار بازی ها ویدویی پر شده از شوترهایی که به صورت کاملا خطی دنبال شده و هیچ انتخاب یا برنامه ریزی برای حمله در آن معنا ندارد. در مقابل ولفنشتاین نه تنها از طراحی مراحل چند لایه عناوین قبلی به خوبی الگو گرفته بلکه با قرار دادن حق انتخاب در مسیر در بخش های مختلف این فرصت را در اختیار بازیباز قرار می دهد تا از میان راه های مختلف یکی را انتخاب کند. این نکته سبب می شود که بازی باز  چند بار بازی را با راه ها و انتخاب های مختلف دوباره امتحان کند.

 

 

نکته قابل توجه این است که هر کدام از راه های اشاره شده مسیری کاملا متفاوت را روبروی بازیباز قرار می دهند که البته در نهایت به یک نفطه مشترک می رسند.هرچند این بازی در شاخه Run n Gun دسته بندی نمی شود اما با این حال بازیباز می تواند بسته به انتخابش بازی را پیش برده و از تاکتیک های متفاوت استفاده کند. نکته جالب توجه این است که سازندگان بازی نیز المان هایی را در طول مراحل قرار داده اند تا همیت مخفی کاری بیش تر از پیش مشخص شود. در این مراحل بازیباز با وارد شدن به محیط جدید متوجه حضور تعدادی فرمانده می شود.

 

اگر هر کدام از این دشمنان بازیباز را ببینند به نیرو های پیشتیبانی خبر داده و شرایط سختی را به وجود می آورند. حتی اینجا نیز بازیباز مجبور به استفاده از المان مخفی کاری نبوده و می تواند تمامی دشمنان را به صورت آشکارا از بین ببرد.

 

 

 

اسلحه ای از جنس خاطره

یکی دیگر از بخش های مهم سری مربوط به اسلحه ها می شود. بررسی این قسمت نیاز به دو رویکرد متفاوت دارد. در نگاه اول کیفیت و کارایی اسلحه های موجود در بازی قرار گرفته و در نگاه دوم تنوع آنها. خوشبختانه ماشین گیمرز با توجه به سابقه خوبی که دارد توانسته اسلحه های بسیار خوبی را طراحی کند که هر کدام در قسمتی از بازی مورد استفاده قرار گرفته و به کمک بازیباز می آیند. اما در بخش دوم شاهد تنوع قابل توجهی نیستیم. به طور کلی بازی دارای ۵ اسلحه متفاوت است. اسلحه هایی که در قالب کلاسیک سبک قرار گرفته اند و تنها یکی از آنها کمی متفاوت با نمونه های نظامی است. هرچند در نگاه کلی اسلحه های موجود آنچنان تنوعی ندارند اما سازندگان بازی سعی کرده اند با استفاده از قابلیت شخصی سازی و آزاد سازی Perk توانسته تنوع از بین رفته در اسلحه ها را تا حدودی برگرداند. به طور مثال می توان به قابلیت شلیک موشک از طریق مسلسل یا توپ های کوچک اشاره کرد که در شاتگان قرار گرفته و با برخورد به دیوار از بین نمی روند (چیزی شبیه به Flank Gun سری Unreal ). در مقابل perk ها نیز قرار دارند که هرچند نقش به سزایی در گیم پلی ایفا نمی کنند اما به استفاده بازیباز از اسلحه های مختلف آزاد شده و توانایی بیشتری را در اختیار او قرار می دهند.

 

 

ناامید کننده

با ورود کنسول های جدید به بازار یکی از بخش هایی که به نسبت گذشته اهمیت دوچندانی پیدا کرده گرافیک است. در زمینه طراحی هنری تیم سازنده عملکرد خوبی را از خود به نماییش در آورده است اما از نظر فنی شاهد نکته خاصی نیستیم. به جز کیفیت بافت ها آن هم روی ایکس باکس وان و پلی ۴ بازی هیچ تفاوتی با شوتر نسل قبل ندارد. جالب است که عنوانی با یان وضعیت گرافیکی و نه حتی گردش آزاد رو ۳۶۰ در قالب ۴ دیسک عرضه شده است. دیگر نکته منفی بازی با وجود چنین حجمی نبود حالت چند نفره است. در سال های گذشته به خصوص با عرضه Enemy Territory سری ولفنشتاین یادآور بخش چند نفکر جذاب بوده حال با وجود رقبای جدید به نظر می رسد که سازندگان به کلی حالت چند نفره را کنار گذاشته و تمام تمرکز خود را روی قسمت داستانی گذاشته اند. در نهایت بایستی اشاره ای کوتاه به موسیقی و صداگذاری بازی کرد هرچند استفاده از افکت های صوتی و صداگذاری شخصیت ها در سطح خوبی قرار دارد اما موسیقی بازی آنطور که باید شنیده نمی شود در بسیاری از بخش های گیم پلی به کلی موسیقی پخش نمی شود این در حالی است که قطعه های آماده شده برای بازی از کیفیت خوبی برخوردار بود و تنها از لحاظ کمی جوابگوی این عنوان نیستند. در این شرایط بایستی ولفنشتاین را عنوانی خوب و سرگرم کننده ارزیابی کرد. عنوانی که نه تنها می تواند در میان شوتر های امروزی حرفی متفاوت داشته باشد بلکه به خوب یادآور روز های اوج شوتر اول شخص روی کامپیوتر شخصی است. سازندگان بازی به خوبی متوجه ذات سری شده و با دوری از ساختار های خطی توانسته اند لحظات جالب توجهی را رقم بزنند.

wolfenstein the new order


سازنده: MachineGames
ناشر: Bethesda Softworks
سبك بازي: Action/FPS
پلت فرم ها: PC ,Xbox 360 ,PS3, PS4, Xbox one
90%

داستان سرايي

100%

موسیقی و صداگذاری

90%

گرافیک و جلوه های بصری

90%

گیم پلی و روند بازی

امتياز گيم ايران
9
امتياز جهاني
9
ورود به سايت
تبلیغات در گیم ایران
شبكه تبليغات

به جمع کاربران ویژه بپیوندید

تعداد نوشته ها: 34

نوشته شده توسط : « »

علاقه بسیار شدید به اسکایریم دارم و به خاطر اون با این سایت آشنا شدم، به بازی های نقش آفرینی و شوتر اول شخص و بازی های مخفی کاری علاقه زیادی دارم. از بچگی درس خون بودم و هستم و خواهم بود(سال سوم درس می خونم رشته ریاضی و دارم خودمو واسه کنکور آماده می کنم) و معتقدم تو همه چیز باید تعادل برقرار باشه یعنی هر چیزی وقت خودشو داره درس وقت خودشو و بازی و کامپیوتر و کار های مهم دیگه وقت خودشو.

عضويت در خبرنامه سايت

 ۱۸ دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است.


 1. ارمین می‌گه:

  سلام خسته نباشید ومرسی از نقد خوبتون
  من یک سوال داشتم من تاحالا قسمت های قبلی این بازی رو نکردم
  میخواستم بدونم یک یار و یا هراهی باهامون میاد یا نه همیشه تنها هستیم چون باوجود داشتن غول ها و دشمنان زیاد به تنهایی رفتن جلو سخت میشود

  پاسخ

  perado: پاسخ در تاريخ دی ۲۵ام, ۱۳۹۳ ۲۳:۳۵:


  سلام نه اکثر مواقع تنهایید

  پاسخ

 2. Tina می‌گه:

  نقد خوب و کاملی بود ممنون
  ولی دقت کنید تلفظ انگلیسی و املای فارسی خیلی فرق داره
  گلمه “Nazi” در انگلیسی “ناتزی” تلفظ میشه ولی ما در فارسی این کلمه رو با لفظ نوشتاریش یعنی همون “نازی” میشناسیم

  پاسخ

  مهدی دهقان: پاسخ در تاريخ مرداد ۵ام, ۱۳۹۳ ۱۵:۱۲:


  خوب منم تو نقد گفتم ناتزی دیگه

  پاسخ

  Tina: پاسخ در تاريخ مرداد ۶ام, ۱۳۹۳ ۰۱:۳۲:


  منظور من این بود که در نوشتار از لفظ نوشتاری استفاده کنید نه از تلفظش

  پاسخ

 3. پویا می‌گه:

  سلام
  جالبه که منم داشتم نقد و بررسی در مورد همین بازی مینوشتم و میخواستم برای سایتتون بفرستم اما دیدم شما گذاشتی دیگه منصرف شدم.

  پاسخ

 4. almasgame.com می‌گه:

  ممنون بابت مقاله جناب دهقان
  بنظر من این عنوان بین اخرین شوتر های اول شخص بهترین هست کالاف و بتل که نسخه اخرشون افتضاح بود
  چند روز پیش هم Cliff Bleszinski موسس Boss Key Productions این بازی رو به عنوان بهترین شوتر اول شخص انتخاب کرد
  من با این که میشد ۷۰% مراحل رو به صورت مخفی کاری رد کرد خیلی حال کردم چون خودم سبک مخفی کاری رو خیلی دوست دارم 😀
  فقط بزرگ ترین مشکل بازی که خیلی آزار دهنده بود و توی مقاله حرفی ازش زده نشده بود هوش مصنوعی پایین بود من خیلی وقت ها با فاصله تقریبا کم روبروی دشمن بودم ولی دشمن من رو نمیدید ! 😐

  پاسخ

  مهدی دهقان: پاسخ در تاريخ مرداد ۷ام, ۱۳۹۳ ۲۰:۳۷:


  دوست عزیز هر بازی نقاط قوت و ضعفی داره که همانطور که شما گفتی هوش مصنوعی در این بازی چندان جالب نیست ولی در کل بازی خوبیه و واقعا ارزش بازی کردن رو داره چون من به شخصه از سری بازی های بتل و کال آف نامید شدم و این بازی تا حدودی اندیشه منو نسبت به این سبک بازی عوض کرد چون واقعا داشتم ازش متنفر می شدم.

  پاسخ

 5. superking می‌گه:

  بازی جالبی هست ولی چون حجمش زیاده من نتونستم بازی کنم و به چند تا دلیل دیگه

  پاسخ

 6. yashar می‌گه:

  از کجا دانلود کنیم؟لطفا لینک رو به من بدید مرسی

  پاسخ

  مهدی دهقان: پاسخ در تاريخ مرداد ۷ام, ۱۳۹۳ ۲۰:۳۸:


  منظورتون لینک چیه؟ اگه لینک دانلود بازیه می تونید با یک سرچ ساده در گوگل پیداش کنید.

  پاسخ

 7. redwolf می‌گه:

  به نظر من بازیش زیاد جالب نبود.هوش مصنوعی و گرافیک پایینش خیلی آزار دهنده بود .

  پاسخ

 8. محمد علی می‌گه:

  من فکر میکردم که نقطه ی قوت ولفنشتاین داستانشه
  و اصلا از اول معلوم نبود چی میشه
  یعنی واقعا شما حدس میزدی که میرن بمبا رو پیدا میکنن و در نهایت برلین و بمبارون میکنن بلس کوویچ هم خودشو فدا میکنه؟
  شخصیت پردازی عالی ای داشت
  اون قسمت بازی که برای اولین بار برلین و نشون میده و بلس کویچ به خودش میگه که آیا این دنیا ارزش نجات دادنو داره
  و به دوستاش قول میده که پیداشون کنه
  بازی صحنه ای احساسی قابل توجهی داشت
  خیلی خلاقیت داشت هم تو داستان هم توی گیم پلی و داستانش اصلا کلیشه ای نبود گرافیک بسیار خوبی هم داشت ولی گرافیکش عمق نداشت زیاد وگرنه یکی از عالی ترین گرافیکا رو داشت بافتاش عالی بودن
  دشمنا تنوع خیلی خوبی داشتن و جنگیدن با رباطا خیلی حال میداد سلاحا جالب بودن و سرگرم کننده و بازم تکرار میکنم که داستان عالی ای داشت مخصوصا آخرش به زیبا یی تموم شد
  یعنی شما واقعا به این داتان میگی کلیشه ای؟
  من مطمئن بودم راجع به داستان کلی تعریف کردید قبل از اینکه بخونم
  نمره هاشم خوب بود و اگه بخش مولتی پلیر داشت زیر ۹ نمیگرفت(ما ایرانیا که اصلا مولتی بازی نمیکنیم) پس برای ما همون نهه نمرش
  و اسم ژنراله هم دس شید نیست دثز هده
  یعنی سر مرگ
  deaths head
  شما مثل اینکه اصلا بازی نکردی که نه تلفظ درستش و میدونی میدونی داستان چی به چیه

  پاسخ

  مهدی دهقان: پاسخ در تاريخ مرداد ۱۰ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۳۲:


  دوست عزیز و گرامی شما اول برو یه بار دیگه بازی رو شروع کن بفهم اسم کاراکتراشون چی هستن بعد بیا اینجا نظر بده که من تلفظ نمی دونم و از این چیزا دس شید اسم قلعه ای هست که شما اول بازی میرید توش و اسم ژنراله دثز هد نیست داداش Wilhelm Strasse است شما بهتره برین یه خورده روی زبانتون و از این قبیل چیزا کار کنید که نیاید اینجا اسم قلعه رو اونم اسم یه قلعه رو با اسم یه ژنرال که اصلا شباهتی بین اسماشون نیست اشتباه بگیری. در ضمن شما داستانو عمیق نفهمیدی سطحی دیدی رفتی به آخر بازی توجه کردی که یه جمله گفته. بهتون پیشنهاد می کنم برید یه کلاس زبانی چیزی ثبت نام کنید زبانتون بهتر بشه بعد برید بازی رو یه بار دیگه انجام بدید به حرفاشونم گوش بدید بعد می فهمید داستانش چیه بعد بیاید نقدو بخونید و نظرات سازنده بدید نه این که بیاید چرت و پرت تحلویل من بدید.(اگه از لحن نوشتم ناراحت شدید عذر می خوام)
  موفق باشید|:

  پاسخ

 9. محمد علی می‌گه:

  آقا یه چیزی من بازیم خراب بود و فقط رو درجه ی آخر سختی کار میکرد و انقدر سخت بود که وقت فکر کردن به هوش مصنوعی رو نداشتم چون اینا اگه کلا هوش مصنوعی هم نداشتن و فقط بهشون برنامه داده بودن که به کاراکتر اصلی شلیک کنن حالا هر جا که هستن من اصلا متوجه نمیشدم چون کل حواسم به زنده موندن بود
  در ضمن اگه بازی بدی بود تو لیست فروش انگلستان انقدر رتبش خوب نمیشد توی پی اس فور دومه و توی پی سی چهارم
  توی پی اس تری هم سومه
  ایکس باکس هم که دیگه الان از رده خارج حساب میشه سیصد و شصتش
  و وان هم رتبه ی خوبی داشت نمیدونم چند دقیقا
  و موافقم کال آف بد جوری خراب زد ولی بتل به جز داستان افتضاحش بقیش خوب بود که البته داستانش خیلی اذیت میکرد

  پاسخ

  مهدی دهقان: پاسخ در تاريخ مرداد ۱۰ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۳۷:


  عزیز من اصلا نگفتم که این بازی بده اتفاقا من خیلی هم ازش خوشم اومده و تا الان سه بار بازیش کردم.
  در مورد بتل فیلد هم باید بگم که این بازی به خاطر باگهاش افتضاح شده مثلا من خودم با یه RPG یا یک Grenade Launcher وقتی یک هلیکوپترو می زدم هلی کوپتره تصویرش قطع و وصل می شد و یه بار تو هوا بود یه بار تو صورت من معلق می گشت و یا کرش های مداوم تو بازی اینا چیزهایی هستن که ارزش بازی رو به شدت پایین می یارن.

  پاسخ

 10. perado می‌گه:

  سلام یکی من را راهنمایی کند من در مرحله هستم که بلازکوویچ از فضا افتاد تو ساختمان اون نازیه و با اون غول سپای بزرگ در محوطه باید مبارزه کنه چطور باید اون غول آهنی را شکست داد؟؟؟؟تشکر

  پاسخ

 11. منصور می‌گه:

  سلام دوستان یکی کمکم کنه این مرحله ۶ بازی رو من چجور باید رد کنم
  ابتدای مرحله ۶ که ماشین میترکه ساختمون میریزه
  راهی نیس رد بشم یکی کمک کنه خواهشن

  پاسخ


شما نیز به جمع هوادارن گیم-ایران در فیس بوک بپیوندید. Facebook.com


.:: ارسال دیدگاهكاربر محترم، ايميل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا ادرس صحيح ايميل خود را بنويسيد

مقررات بخش نظرات :
1- از ارسال نظرات پي در پي خوداري كنيد و منتظر پاسخ كاربران و يا نويسنده باشيد.
2- فقط به نظرات فارسي پاسخ داده خواهد شد و نظرات فينگليش پاسخ داده نميشود.
3- لطفا در مقدار و ميزان سوالات خود در بخش نظرات زياده روي نفرماييد.
4- لطفا به كاربران و مسئولان سايت بي احترامي نكنيد و در صورت مشاهده پي گيري خواهد شد.
5- لطفا نظر و سوال خود را در بخش مناسب ارسال نماييد در غير اين صورت پاسخي نخواهيد داشت.
6- سوالات خارج از بحث خود را ميتوانيد از قسمت تماس باما از بالاي سايت ارسال كنيد.تمامي حقوق مطالب و تصاوير نزد اين وب سايت محفوظ بوده و هر گونه کپی بردار (شامل مطالب ، تصاویر و تمامی عناصر) از آن در وب سايت ها و وبلاگ ها و نشريات غیر مجاز بوده مگر به رضایت کتبی مسئولین سایت

 

طرح قالب ، رنگ بندي ، چينش عناصر و طراحي كلي ان براي گيم ايران محفوظ بوده و كپي برداري از قالب جرم محسوب شده و از طريق پليس فتا پي گيري ميشود

Copyright © Game-Iran.com