صفحه اصلي


امروز : پنج شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶

اينجا هستيد: گيم ايران » بازی های Pc » نقد و بررسي بازي هاي كامپيوتر » سفری به تاریخ با Europa Universalis IV


سفری به تاریخ با Europa Universalis IV

توضیحاتی مختصر

Europa Universalis از سری بازی های تاریخی و استراتژیکی قابل کنترل از بالای یک نقشه جامع از کره زمین است که توسط گروه Paradox Interactive ساخته و منتشر شده است. از دیگر محصولات هم نوع این عنوان از همین گروه می توان به Hearts of Iron، Crusader Kings و Victoria اشاره کرد. که هر کدام به دوره ای مخصوص از تاریخ بشریت در کره زمین اختصاص دارند؛ Hearts of Iron اختصاص به جنگ جهانی دوم کشمکش های جهانی دارد (۱۹۴۸-۱۹۳۶)؛ Crusader Kings اختصاص به دوره نیمه دوم قرون وسطی و بروز جنگ های صلیبی و حمله مغول دارد؛ Victoria هم اختصاص به دوره ای  تقریبا همزمان با حکومت ملکه ویکتوریا انگلستان دارد و موضوع آن وقایعی مانند انقلاب صنعتی، اوج گرفتن پدیده استعمار و ظهور امپراطوری پروس (آلمان) به عنوان یک قدرت جدید، جنگ جهانی اول و … می باشد؛ Europa Uiversalis هم مربوط به دوره رنسانس تا اوایل قرن نوزدهم است که موضوعاتی مانند کشف قاره امریکا، ظهور پدیده استعمار، پایان جنگ های صد ساله، انقلاب کبیر فرانسه، جنگ های استعماری، سقوط امپراطوری بیزانس و ظهور امپراتوری عثمانی، جنگ های داخلی ژاپن و … می باشد که اگر در بازی به قلمرو ایران نگاهی بیندازیم روند سقوط حکومت تیموریان، جنگ های ازبک ها با قبایل قره قویونلو ها و آق قویونلو ها و ظهور حکومت صفویان را شاهد خواهیم بود و این روند تا زمان فتحعلی شاه قاجار ادامه دارد. ویژگی مشترک تمام این سری این است که فقط از بالای یک نقشه جامع جهانی می باشند و شامل تاریخ تمام کشور های مختلف کره زمین می باشند. این سری بازی ها چندان محبوب و شناخته شده نمی باشند چون هیجان چندانی به همراه ندارند و بیشتر مناسب کسانی است که علاقه مند به تاریخ باشند و از آنجایی که اکثریت انسان های جهان از تاریخ متنفر هستند، این سری بازی ها برایشان خسته کننده می باشد.

 

 

 

بازی Europa Universalis IV

 اساس این بازی ، کشف قاره امریکا، کاوش گری و اسکان در دنیای جدید و استعمار آن است. در حالت پیش فرض، وقایعی که در بازی اتفاق می افتند معمولاً مطابق با تاریخ و اسناد تاریخی است ولی هنگامی که وارد بازی شوید و بازی را ادامه دهید ممکن است نتایج آن متفاوت باشد چون ممکن است عملکرد های شما هم تأثیراتی در تغییر تاریخ داشته باشد. بازه زمانی این بازی از تاریخ ۱۱ نوامبر ۱۴۴۴ میلادی (یعنی یک روز بعد از شکست خوردن لهستان و مجارستان از عثمانی ها در نبرد وارنا و مرگ پادشاه لهستان ولادیسلاو سوم) شروع می شود و تا تاریخ دوم ژانویه ۱۸۲۱ میلادی ( روز مرگ ناپلئون بناپارت) ادامه دارد. نقشه این بازی شامل نقشه ای جامع از کل کره زمین می شود به جز دو قطب شمال و جنوب می باشد که در ابتدا با هرکدام از کشور ها شروع کنیم مقدار زیادی از نقشه بر شما ناشناخته است و قسمت هایی نیز خالی از سکنه است که با کسب فناوری و ایده های استعمار می توان به جای فرمانده های زمینی و دریایی، یک کاوشگر را به فرماندهی ارتش یا ناوگان خود منسوب کنید و به دنیای ناشناخته بفرستید که بعد از کشف زمین های ناشناخته  میتوان مهاجرانی را از کشور خود به آن جا فرستاد و در آنجا ساکن کرد که در حین این سکونت ممکن است بین شهروندان و بومیان آن منطقه برخوردی هم صورت بگیرد.

 

گیم پلی Europa Universalis

در این بازی از موتور Clausewitz Engine 2.5 استفاده شده است که Paradox Interactive در سال ۲۰۰۷ آن را راه اندازی کرد و مزیت این موتور نسبت به موتور های قبلی این سری بازی ها این است که قابلیت طراحی و نمایش اجسام و اشیاء و نقشه های سه بعدی برای بازی را دارند و دیگر بازی ها مثل سری های قدیمی و ابتدایی خود دو بعدی و کارتونی نباشند. گیم پلی این بازی همانند سری های قبلی Europa Universalis می باشد که در آن بازیکن می تواند یک کشور را انخاب کرده و به صورت تک نفره با هوش مصنوعی بازی کند و یا با استفاده از اینترنت یا شبکه LAN با کاربران دیگری هرکدام یک کشور را انتخاب نموده و با ترکیبی از هوش مصنوعی و کاربران واقعی بازی کنند.

 

 

یکی از فاکتور های مهم در این بازی میزان نفوذ و قدرت حکوت کشور است که به سه دسته ی نظامی، سیاسی و اداری تقسیم می شوند. کاربرد این قدرت ها برای انجام اعمال سیاسی و اداری و نظامی داخلی از قبیل تقویت ثبات سیاسی در کشور، ساخت و ساز و مدیریت لشکریان و سرکوب شورش ها می باشد و همچنین این سه کمیت برای ارتقاء تکنولوژی و تغییرات در تفکرات و ایده های کلی کشور لازم هستند.  در این بازی از دیگر مسائلی که باعث ایجاد دردسر در قلمرو کشور و خصوصا در قلمرو هایی که از دیگر کشور گرفته شده اند می توان به مسائل مذهبی و فرهنگی ایالت های مختلف اشاره کرد؛ برای مثال اگر کشوری با مذهبی خاص به کشوری با مذهبی متفاوت حمله کند و مناطقی را به تصرف خود در آورد، برای آن منطقه باید مبغ مذهبی بفرستد تا بتواند مذهب آن ایالت را به مذهب رسمی کشور تغییر دهد تا از بروز شورش ها نا آرامی های احتمالی جلوگیری شود. درباره فرهنگ نیز همینگونه است. در این بازی ادیان و آئیین های زیادی از قبیل: اسلام (که خود بر دو دو نوع تسنن و تشیع در بازی وجود دارد.)، مسیحیت کاتولیسم و ارتدکس و پروتستانت، هندویسم، بوداییسم، شینتو، کنفوسیسم و … وجود دارند. در مورد فرهنگ های موجود در بازی هم تنوع بسیار بیشتر است.

 

 

برای برقرار کردن ارتباط سیاسی با دیگر کشور ها  باید بخش Diplomacy را انتخاب کرد و در آنجا گزینه مورد نظر را انتخاب کرد که برای این کار باید یک سفیر داشته باشید. در پنل دیپلماسی این بازی گزینه های زیادی از قبیل: ازدواج سلطنتی، بهبود روابط، اتحاد ها، تحریم ها، جاسوسی ها و … وجود دارند که هرکدام عملکرد خاص خود را دارند و تأثیراتی متفاوت بر روابط دو طرف میگذارند. برای تجارت باید در پنل Trade تجار خود را به بازار شهر های بزرگ مختلف فرستاد و پس از مدتی اموال درآمد موجود در آن شهر را جمع آوری کرد و به پایتخت انتقال داد. برای استخدام نیروی نظامی در ارتش باید نیرو ها را در هر ایالت جداگانه آموزش داد. نیرو های زمینی به سه نوع: پیاده نظام، سواره نظام و توپ تقسیم می شوند که پایه و اساس آن پیاده نظام است و توپ ها بیشتر در محاصره شهر ها مورد استفاده قرار می گیرند. نیروهای دریایی هم به انواع مختلف کشتی های سنگین، سبک، نقلیه و قایق کوچک تقسیم می شوند. نوع هرکدام از این انواع را می توان در پنل Military انتخاب کرد.

 

 

DLC ها

تا کنون چندین DLC و نسخه توسعه دهنده برای این عنوان منتشر شده است که شامل موارد زیر می شود:

Europa Universalis IV: Call-to-Arms PackWinged Hussars Unit Pack DLC
National Monuments DLC
Europa Universalis IV: Pre-order PackThe 100 Years War Unit Pack
The Purple Phoenix Expansion
Europa Universalis IV: Digital Extreme Edition Upgrade PackThe Stars and Crescent Pack
The Horsemen of the Crescent Unit Pack
The Conquest of Constantinople Music Pack
Europa Universalis IV: National Monuments II
Europa Universalis IV: American Dream
Adds over 50 new, unique events, 10 themed event pictures, as well as several new unit models to the United States of America.
Europa Universalis IV: Conquistadors Unit Pack
Europa Universalis IV: Native Americans Unit Pack
Europa Universalis IV: Songs of the New World
Europa Universalis IV: Native Americans II Unit Pack
Europa Universalis IV: Colonial British and French Unit Pack
Europa Universalis IV: Muslim Adviser Portraits

Europa Universalis IV: Songs of Yuletide

 

 

سیستم مورد نیاز

حداقل سیستم مورد نیاز پیشنهاد شده توست Paradox Interactive برای این بازی به صورت زیر می باشد.

XP/Vista/Windows7/Windows8/Mac OS X 10.6.8 or better/Ubuntu 12.04 LTS

Intel Pentium 4 2.4 GHz or AMD 3500+

۲GB RAM

Graphics accelerator: nVidia GeForce 8800 or ATI RAdeon X1900, 512 Mb Memory for Windows, ATI Radeon HD 6750 / NVIDIA GeForce 320 / NVIDIA GeForce 9600 or higher, 1024MB graphics memory required for MacOS and Linux.

Microsoft DirectX 9.0c for Windows, GLSL 1.3, OpenGL 2.1 for MacOS and Linux.

Europa Universalis IV


سازنده: Paradox Development
ناشر: Paradox Interactive
سبك بازي: استراتژی از روی نقشه
پلت فرم ها: PC
70%

داستان سرايي

75%

موسیقی و صداگذاری

60%

گرافیک و جلوه های بصری

80%

گیم پلی و روند بازی

امتياز گيم ايران
8
امتياز جهاني
8.6
ورود به سايت
تبلیغات در گیم ایران
شبكه تبليغات

به جمع کاربران ویژه بپیوندید

تعداد نوشته ها: 52

نوشته شده توسط : « »

خیلی علاقه مند به بازی های استراتژیکی، اکشن و تا حدی واقعگرایانه هستم. زندگی یک بازی است با میزان Difficulty حدود Legendary و بدون Checkpoint و قابلیت Save و Reload. برای این که از پس این بازی بر بیاییم باید از قبل تمرین کرد.

عضويت در خبرنامه سايت

 ۲۴ دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است.


 1. ALI REZAEE می‌گه:

  بازی خیلی قشنگیه درکنندس یکمم ادم معتاد به خودش می کنه ولی اکثر مداش وdlc اهش تغییر خاصی ایجاد نمی کنه

  پاسخ

  فریبرز هاشمی: پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۳ ۱۶:۵۱:


  درسته، بیشتر بسته هایی هستند که هرکدام امکاناتی جزئی رو به بازی اضافه می کنن.

  پاسخ

 2. پویا می‌گه:

  ممنون بابت نقد و بررسی

  پاسخ

 3. moein می‌گه:

  داداش چه جوری یه کشورو استعمار کنم اگه جواب بدی ممنون

  پاسخ

  فریبرز هاشمی: پاسخ در تاريخ مهر ۲۴ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۱۵:


  اگر بخواید از طریق صلح آمیز استعمار کنید باید رابطتون خیلی با اون کشور خوب باشه و باهاش ازدواج سلطنتی داشته باشید و بعدش وقتی که سطح Prestige اون کشور پایین و مال شما بالا بود. باید گزینه Claim Throne رو در صفحه مربوط به مذاکرات بزنید.
  راه جنگیش هم اینه که وقتی در حال شکست دادن اون کشور هستید موقع مذاکرات برای آتش بس، توی بخش Demands که شرایط خودتون رو بر طرف مقابل میذارید، گزینه ای به نام Vassal رو بزنید تا کشور مستعمرتون بشه.

  پاسخ

  ALI REZAEE: پاسخ در تاريخ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۳ ۲۱:۰۰:


  فقط اگه یه کشوری بزرگ وارزش مند بود درباره تاج تخت اون باید ادعا کرد در غیر این صورت ارزششو نداره چون رابطه شما با بقیه کشور های متحد و دوستون بشدت کاهش پیدا می کنه در ضمن زیاد مستعمره و رابطه داشتن با کشور های خارجی خوب نیست چون هم دست پای شمارو می بندن هم شمارو وارد جنگ های اکثرا بی سود برای شما وپر سود برای اون ها می کنن وهم سرعت پیشرفت فن اوری نیروی دریا یی وتجارت شما رو پایین می یارن

  پاسخ

 4. mh12 می‌گه:

  بازی عالی اما بی نهایت سخت و مبهمه من که بیخیالش شدم سختیشو میشه کاری کرد اما مبهم بودنشو نه

  پاسخ

 5. moein می‌گه:

  خواسته باشم کشورهای مثل آفریقا که هنوز کشف نشدن استعمار کنم چکارکنم

  ممنون از پیگیریت

  پاسخ

  فریبرز هاشمی: پاسخ در تاريخ آبان ۴ام, ۱۳۹۳ ۱۵:۵۲:


  سلام، برای این کار شما باید ابتدا سرزمین های جدید رو کشف کنید، برای کشف آن ها شما باید در قسمت تفکرات کشور خودتان، طرز فکری به نام Quest of The New World رو انتخاب کرده و به تکامل برسونید تا نوع جدیدی از ژنرال ها و کاوش گران جدید رو در اختیار شما بگذارد، ارتش و یا ناوگانی را انتخاب کرده و یکی از این کاوشگران جدید را استخدام کرده و به فرماندهی آن منصوب کنید. حال شما با این ارتش ها و ناوگان های کاوشگری میتوانید به سرزمین های ناشناخته قدم بگذارید.

  پاسخ

 6. mohammadsdm می‌گه:

  سلام ببخشید چطزر میتونم سرعت پیشرفت تکنولوژی را زیاد کنم

  پاسخ

  فریبرز هاشمی: پاسخ در تاريخ آبان ۶ام, ۱۳۹۳ ۲۰:۳۴:


  برای پیشرفت تکنولوژی، باید قدرت دیپلماتیک، اداری و یا نظامیتون زیاد باشه و زمان تکنولوژی هم جلو تر از بیست سال نباشه.

  پاسخ

 7. mohammadsdm می‌گه:

  و یک سوال دیگه چطور درامد کشور را زیاد کنم

  پاسخ

 8. MAFIA II می‌گه:

  چرت ترین بازی عمرم بود . هیچی ازش سر در نیاوردم . بازیش خیلی کلیشه ای بود

  پاسخ

 9. محمد می‌گه:

  اگر لینک دانلود مد extended timeline رو برای ورژنی که با art of war هم خوانی داشت سراغ دارین بگین خسته شدم اننقد دنبالش گشتم :((((((

  پاسخ

  فریبرز هاشمی: پاسخ در تاريخ اسفند ۲۲ام, ۱۳۹۳ ۱۹:۴۰:


  اگر بود چشم، ولی فعلا که سایت در خواب زمستانی داره به سر می بره.

  پاسخ

  mohammad: پاسخ در تاريخ اسفند ۲۶ام, ۱۳۹۳ ۰۱:۳۲:


  اقا میدونم اصن ربطی نداره در این مورد شرمنده
  سوال از پلیر های گیم ایران داشتم
  اقا شما ترینر برای total war rome II caesar in gaul سرغ ندارین اگه میدونین دریغ نکنین کل اینترنت زیر و رو کردم ولی چیزی گیرم نیومد

  پاسخ

  فریبرز هاشمی: پاسخ در تاريخ اسفند ۲۹ام, ۱۳۹۳ ۱۲:۴۷:


  نسخه های Reloaded و کرک شده معمولا برای نسخه های بالاتر از V 1.0 دیگه با ترینر های منتشر شده سازگاری ندارن. اما میتونی به جاش برای دریافت پول بینهایت از نرم افزار Cheatengine استفاده کنی. تقریبا برای همه بازی ها جواب میده.

  پاسخ

 10. ali می‌گه:

  سلام، من یه کشور رو کامل شکست دادم ولی هر کاری میکنم نمیتونم اونو کامل ضمیمه کشور خودم کنم، چیکار باید کنم لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ

  فریبرز هاشمی: پاسخ در تاريخ اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۴ ۲۲:۴۷:


  اگر تعداد ایالت های کشور مورد نظر زیاد باشه و کشور مقابل شما خیلی بزرگ باشه نمیتونی به طور کامل ضمیمه اش بکنی به کشور خودت و فقط قسمتی از قلمروش رو میتونی مالک بشی؛ اما اگر کوچیک باشه با گزینه Full Annex میتونید این کار رو بکنید.

  پاسخ

 11. saeed می‌گه:

  سلام ببخشید میشه بگید چطور میشه چندتا ارتش رو با هم ادقام کرد یا بشه با هم جابه جاشون کرد ؟این مورد منو کلافه کرده توضیح بدید ممنون میشم

  پاسخ

 12. محمد می‌گه:

  درود

  برای ادغام چند تا ارتش ، اون قسمتی که ارتش هاتون حضور دارن رو با موس درگ کنید بعد گزینهmerege
  —————————-

  سوالی داشتم:

  چرا وقتی یک ایالت رو میگیرم اون قسمت رو هاشور میزنه ؟ چیکار کنم هاشورا برن؟

  میشه یکی لطف کنه گزینه های دیپلماسی رو ترجمه کنه؟

  پاسخ

  فریبرز هاشمی: پاسخ در تاريخ تیر ۱۸ام, ۱۳۹۴ ۱۴:۵۱:


  هاشور که میخورند یعنی این که شما مالک رسمی اون ایالت نیستید و فقط اشغالش کردید. واسه این که مالک اون ایالت بشی باید موقع مذاکرات صلح با دشمن خودتون توی قسمت Demands شما اسم اون ایالت هایی رو که میخواین رو انتخاب کنین که روی نقشه هم نشون داده میشه. ولی برای این که به توافق برسین باید توجه داشته باشی که
  ۱- برتری نظامی بر طرف مقابل رو توی جنگ داشته باشی و قدرت خودت رو بهش اثبات کرده باشی
  ۲- شرایط و مفادی و که توی عهدنامه ها ذکر میکنی واسه طرف مقابل قابل اجرا و منصفانه باشه. مثلاً اگر به کشوری حمله کنین که فقط وسعتش در حد اندی ایالت باشه میتونی کلاً به سلطه خودت بکشی اون کشور رو ولی اگر به یه کشور بزرگی حمله کنی نمیتونید از یه حدی بیشتر سرزمین هاش رو تو عهد نامه بگیری.

  پاسخ

  فریبرز هاشمی: پاسخ در تاريخ تیر ۱۸ام, ۱۳۹۴ ۱۵:۰۳:


  ترجمه گزینه های مذاکرات:
  Annex Provience : به دست آوردن مالکیت ایالت
  Revoke Core : طرف بازنده جنگ دیگر هیچگونه ادعایی بر ایالت مورد نظر نخواهد داشت.
  Return Core : طرف بازنده حق مالکیت ایالت مورد نظر به کشوری دیگر واگذاری میکند.
  Give up all Claims : طرف بازنده از ادعای خود بر تمامی سرزمین های طرف مقابلش دست میکشد.
  Force Religion : طرف بازنده جنگ مجبور به تغییر مذهب خود می شود.
  Cancel Vassal : طرف بازنده جنگ مستعمره مورد نظر را به استقلال میرساند.
  Pay tribute : پرداخت غرامت جنگی توسط یکی از طرفین جنگ
  Concede Defeat : پذیرفتن شکست توسط طرف بازنده جنگ که اقتدار از دست میدهد.
  Annul Treaties : طرف بازنده جنگ تمامی قرارداد ها و عهد های خود با کشور مورد نظر را لغو میکند.

  پاسخ

 13. فریبرز هاشمی می‌گه:

  به صورت جدا جدا هم میشه ولی من پیدا نکردم، اگر توی اینترنت سرچ کنید به صورت جامع و همراه همه DLC هاش هستش و میتونی دانلود و نصب کنی

  پاسخ


شما نیز به جمع هوادارن گیم-ایران در فیس بوک بپیوندید. Facebook.com


.:: ارسال دیدگاهكاربر محترم، ايميل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا ادرس صحيح ايميل خود را بنويسيد

مقررات بخش نظرات :
1- از ارسال نظرات پي در پي خوداري كنيد و منتظر پاسخ كاربران و يا نويسنده باشيد.
2- فقط به نظرات فارسي پاسخ داده خواهد شد و نظرات فينگليش پاسخ داده نميشود.
3- لطفا در مقدار و ميزان سوالات خود در بخش نظرات زياده روي نفرماييد.
4- لطفا به كاربران و مسئولان سايت بي احترامي نكنيد و در صورت مشاهده پي گيري خواهد شد.
5- لطفا نظر و سوال خود را در بخش مناسب ارسال نماييد در غير اين صورت پاسخي نخواهيد داشت.
6- سوالات خارج از بحث خود را ميتوانيد از قسمت تماس باما از بالاي سايت ارسال كنيد.تمامي حقوق مطالب و تصاوير نزد اين وب سايت محفوظ بوده و هر گونه کپی بردار (شامل مطالب ، تصاویر و تمامی عناصر) از آن در وب سايت ها و وبلاگ ها و نشريات غیر مجاز بوده مگر به رضایت کتبی مسئولین سایت

 

طرح قالب ، رنگ بندي ، چينش عناصر و طراحي كلي ان براي گيم ايران محفوظ بوده و كپي برداري از قالب جرم محسوب شده و از طريق پليس فتا پي گيري ميشود

Copyright © Game-Iran.com