صفحه اصلي


امروز : یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

اينجا هستيد: گيم ايران » بازی های Pc » نقد و بررسي بازي هاي كامپيوتر » گذری به دنیای اتومبیل رانی حرفه ای | نقد و بررسی Grid Autosport


گذری به دنیای اتومبیل رانی حرفه ای | نقد و بررسی Grid Autosport

“همه چیز در باره کار تیمی، رقبا و و مسابقه است در شرایطی که شما راننده ای برای استخدام کردن هستید، حرفه ای شدن در حیطه های مورد علاقه تان یا فتح کردن همه آن ها در یک جهان کاملا جدی و قدرتمند از رقابت های موتور اسپرت حرفه ای.”

 

این توضیحات Codemasters از عنوان شبیه سازی ریسینگ جدید خود، Grid Autosport، است. و به نظرم هیچ چیزی در مورد آن نه اشتباه است و نه اغراق آمیز. Codemasters پیش از این و با سری TOCA و Colin McRae و البته Grid 1 و ۲ توانایی های خود را در ژانر شبیه سازی ریسینگ به خوبی نشان داده است، و حالا آن ها با Grid Motorsport، سومین قسمت از سری Grid، به صحنه برگشته اند. نگاهی می اندازیم به خصوصیات و نکات مثبت و منفی این بازی.

 

 

اجازه دهید اصل مطلب را همین اول برای شما مشخص کنم، سیاستی که بر تمام عناوین Codemasters احاطه دارد، این است که شبیه سازی یک مسابقه ریسینگ در راس کار قرار بگیرد حتی اگر گیم پلی درگیر کننده و گسترده را قربانی کند. به نظرم، Grid Autosport بیش از هر عنوان دیگری صحت این سیاست را تایید می کند، این تمام چیزی است که در Grid Autosport تجربه می کنید: مسابقه و مسابقه و باز هم مسابقه. حتی اجازه این که اتومبیل دلخواه خودتان را به مسابقه ببرید هم به شما داده نشده است، فقط به عنوان یک راننده، تصمیم می گیرید که در هر فصل در چه رقابتی شرکت کنید و به چه تیمی بپیوندید. اتومبیل ها مشخص و از پیش تعیین شده است، هیچ قابلیتی برای اسپرت کردن اتومبیل وجود ندارد و گروهی که تصمیم می گیرید برای آن کار کنید تقریبا همه چیز را از قبل برایتان مهیا کرده و از شما می خواهد پشت فرمان نشسته و فقط مسابقه دهید. مسابقه پشت کله مسابقه. پس تاکید می کنم، اگر قرار است از این بازی لذت ببرید باید از مسابقات آن لذت ببرید چون چیز دیگری در بازی وجود ندارد. نه پولی به دست می آورید که با آن ماشین جدیدی بخرید و اسپرت کنید و نه هیچ قابلیت خاص دیگری، تنها مسابقات شبیه سازی شده.

 

 

وقتی که بازی آفلاین (Career) را آغاز می کنید، بازی از شما می خواهد مشخصات خود را وارد کنید؛ شامل نام، رده سنی، ملیت (چشم بسته می توان حدس زد که ایران در این لیست حضور ندارد.) و یک دسته اسامی برای انتخاب که یکی را تعیین کرده و در بازی شما را با آن نام صدا می زنند. سپس، پنج کلاس (Discipline) در مقابل دارید. هر کدام با اتومبیل ها، مسابقات، مسیر ها و خصوصیات دیگر منحصر به فرد خود؛ Turing, Endurance, Open Wheel, Tuner, Grid و Street. مسابقات Endurance (استقامت) که جذاب ترین بخش را شامل می شود، به این صورت است که می بایست در زمان داده شده، سعی کنید بیش ترین مسافت را نسبت به رقبایتان طی کنید، این مسابقات با دو چالش دید محدود در شب و نیز ساییده شدن تدریجی لاستیک ها همراه هستند، بنابراین رانندگی نرم و پرهیز از پیچش های تند و مخرب برای لاستیک ها را همیشه باید مد نظر داشته باشید. ضمنا برخلاف Gran Turismo در این مسابقات محل هایی برای توقف و و تعویض لاستیک ها هم وجود ندارد که با توجه به این که هر مسابقه حدود ۸ دقیقه بیش تر طول نمی کشد، مشکل خاصی به وجود نخواهد آورد. مسابقات Tuner خود شامل دو نوع رقابت است؛ رقابت های Time Trial که در آن می بایستی تعداد مشخصی دور را در کوتاه ترین زمان ممکن طی کنید (درست نظیر آن چه که برای تعیین موقعیت اولیه مسابقات در پیست (Qualifying) انجام می دهید.) و مسابقات Drift. مسابقات Open Wheel هم مسابقات فرمولی و کلاس Street مسابقات خیابانی را شامل می شود. در پایان هر فصل بسته به عملکرد، تجربه کسب می کنید و به موازات آن رقابت های جدیدتر و پیشنهاد های بهتری از سوی اسپانسر های قوی تر به شما داده می شود. مسابقات Grid هم تا در همه کلاس های دیگر به سطح تجربه خاصی دست پیدا نکنید باز نمی شوند. (برای باز کردن اولین رقابت از این کلاس باید در همه کلاس های دیگر به سطح ۳ رسیده باشید.)

 

 

در طول مسابقات، قابلیت فلش بک وجود دارد که به کمک آن می توانید تا ده ثانیه بازی را به عقب برگردانید. به صورت پیشفرض این قابلیت را محدود می توان در هر مسابقه استفاده کرد اما در تنظیمات می تونید این قابلیت را بی نهایت کرده یا این که به کلی آن را خاموش کنید. سیستم آسیب پذیری خودرو نیز در بازی بسیار دقیق و واقع گرایانه اتفاق می افتد. هرچه به اتومبیل بیش تر ضربه وارد شود بازدهی آن کم تر می شود و ممکن است اتومبیل پنچر شده و از ادامه بازی باز مانده و مجبور شوید مسابقه را از نو شروع کنید. البته از طریق تنظیمات بازی می توان مشخص کرد که ضربات وارده سوری باشند و به خودرو از نظر فنی آسیبی وارد نکند. در هر مسابقه ای و برای هر گروهی که کار کنید، یک هم تیمی هم دارید که فعالیت هر دوی شما روی هم، جایگاه تیمی را مشخص می کند. بنابرین در هر رقابتی یک رتبه بندی شخصی دارید که صرفا به عملکرد شما بستگی دارد، و یک رتبه بندی تیمی که به نحوه کار هم تیمی تان نیز وابسته است.

 

 

در مورد اتومبیل ها، Codemasters انصافا حق واژه شبیه سازی را ادا کرده است. جدا از طراحی ظاهری بی نقص اتومبیل ها، موقع رانندگی تفاوت های ساختاری آن ها با یکدیگر نیز کاملا احساس می شود. صدای موتور، مانوردهی و هندلینگ، شتاب، تاثیر وزنی روی کنترل اتومبیل و موارد دیگر به خوبی رعایت شده است. به عنوان مثال، متوجه شدیم دو اتومبیل که هر دو فرمان کاملا انعطاف پذیر و خوبی دارند، اما یکی از آن ها در پیچش های تند از کنترل خارج شده و از جاده منحرف می شود ولی دیگری همچنان تحت کنترل می ماند که نشان می دهد روی طراحی و خصوصیات هر یک از ۷۸ اتومبیل بازی واقعا کار شده است. (برخلاف سری Need for Speed که کم تر به این موارد توجه می کند.) دید داخل ماشین که در Grid 2 از بازی حذف شده بود هم دوباره اضافه شده است، اما اصلا جالب به نظر نمی رسد. داخل اتومبیل کاملا بی کیفیت و همچون ماشین های پلاستیکی طراحی شده است و سازنده برای پوشاندن این ضعف، افکت های بلور به دید داخل ماشین اضافه کرده است که دید را تار و محدود کرده و بسیار ناکارآمد عمل می کند. ۲۲ پیست با حدود ۱۰۰ مسیر مختلف همگی با اتمسفر خاص و فضاسازی زیبا و منحصر به فرد در بازی وجود دارد که به جز پیست های Okutama Circuit و Autosport Speedway بقیه همگی برطبق واقعیت هستند. همان طور که گفتیم تعداد نسبتا زیادی اتومبیل در بازی وجود دارد که از مزدا RX-7 قدیمی و نام آشنا، تا بوگاتی ویرون سوپر اسپرت را در برمی گیرد. افکت های صوتی بازی بدک نیستند ولی موسیقی چندان جذابی آن را همراهی نمی کند. در طول مسابقه هم که موزیکی پخش نمی شود. گرافیک وضعیت ترکیبی دارد؛ طوری که جاده ها و اتومبیل ها بسیار باکیفیت طراحی شده اند ولی همین حرف را در مورد ساختمان ها و منظره های اطراف نمی توان گفت. البته، در طول رانندگی با سرعت بالای ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت در یک رقابت نفس گیر که کوچک ترین سهل انگاری را به شدت مجازات می کند، چه کسی فرصت آن را دارد که بگوید: به به، چه ساختمان های با کیفیت و چه طبیعت دل انگیزی! بازی های ریسینگ همگی دقت و تمرکز کامل روی روند مسابقه را می طلبند، این یکی هم شما را به صندلی میخکوب کرده و اجازه پلک زدن هم نمی دهد.

 

 

 

در مجموع این که Codemasters با Grid Autosport بار دیگر نشان داد که در شبیه سازی مسابقات اتومبیل رانی تبحر خاصی دارد. چیزی که Grid Autosport به شما می دهد مسابقه، رقابت و فرصتی برای کسب و اثبات مهارت است. این جا مثل سری Gran Turismo، نمی توانید ماشین دست دوم بخرید، گواهینامه بگیرید، اتومبیلتان را به کارواش ببرید و روغن موتور آن را عوض کنید، پول جمع کنید و ماشین های لوکس بخرید، قطعات سوار کنید، نیترو اکسید روی ماشین بگذارید، صندلی های عقب را بردارید تا اتومبیل سبک شود و یا ماشین اسپرت کنید. این قابلیت ها این جا وجود ندارد. Grid Autosport خارج از مسابقات سهمناکش، حرفی برای گفتن ندارد. تنها در بخش آنلاین می توانید با اتومبیل خودتان مسابقه دهید و خارج از آن، تقریبا همه چیز برایتان از پیش تعریف شده است. ولی اگر مایل باشید طعم مسابقات ریسینگ واقعی را از درون خانه خودتان بچشید، Grid Autosport یکی از جدیدترین و استانداردترین گزینه های شماست. یک بازی با گرافیک قوی و سیستم اتومبیل رانی حرفه ای و پیچیده که روی سیستم های ضعیف هم به خوبی و با کیفیت عالی اجرا می شود.

 

سیستم مورد نیاز:

 

CPU: Intel Core 2 Duo E4600 or AMD Athlon X2 5400+

RAM: 2GB+

OS: Window Vista+

GPUIntel HD Graphics 3000 or AMD Radeon HD 2400 or NVIDIA Geforce 8500 GT+

HDD: 20GB+

Grid Autosport


سازنده: Codemasters
ناشر: Codemasters
سبك بازي: شبیه سازی ریسینگ
پلت فرم ها: Windows, PS3, Xbox 360
60%

داستان سرايي

70%

موسیقی و صداگذاری

85%

گرافیک و جلوه های بصری

80%

گیم پلی و روند بازی

امتياز گيم ايران
7.4
امتياز جهاني
7.6
ورود به سايت
تبلیغات در گیم ایران
شبكه تبليغات

به جمع کاربران ویژه بپیوندید

تعداد نوشته ها: 192

نوشته شده توسط : « »

علاقه مند به ژانر نقش آفرینی و ترسناک و فانتزی های شرقی. عصر اژدها درگیر کننده ترین، شیطان مقیم خاطره ساز ترین و ارواح تاریک تکان دهنده ترین عنوانی است که تا به حال دیده‌ ام. گیم را فرصتی برای دور شدن از مشغله و درگیری های روزمره می دانم. به قول برتراند روسل: The time you enjoy wasting is not wasted time.

عضويت در خبرنامه سايت

 ۸ دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است.


 1. علی رحمانیان می‌گه:

  خیلی هم عالی.ممنون بابت مطلب

  پاسخ

 2. محمد محمدزاده می‌گه:

  مطلب خوبی بود
  به نظر من این بازی زیادی چرته
  بازی Need for speed most wanted 1 هم از این بازی بهتره
  گیم پلی این بازی بسیار چرت بوده و حتی ماشین سواری در GTA sa هم از ماشین سواری در GRID AS لذت بخش تر است
  اگر این بازی را خریداری نکرده اید کار خوبی کرده اید و ارزش خریداری کردن و حتی دانلود کردن هم ندارد

  پاسخ

  فرشاد خرمی: پاسخ در تاريخ مرداد ۲۳ام, ۱۳۹۳ ۱۱:۵۱:


  این بازی شبیه سازی ریسینگ هستش و انصافا در شبیه سازی خوب عمل کرده. همونطور که گفتیم سیر داستانی و گیم پلی چندان جذابی نداره و همه چیزش در مسابقاتش خلاصه میشه.

  پاسخ

 3. محسن می‌گه:

  سلام دوستان خسته نباشید من تو یه بازی با این error برخوردم چیکار کنم ؟
  http://upcity.ir/images2/94285802720805653782.png

  پاسخ

  فرشاد خرمی: پاسخ در تاريخ مرداد ۲۴ام, ۱۳۹۳ ۲۱:۱۱:


  سلام. این کامنت چه ربطی به این پست داره! لطفا قوانین نظرات رو رعایت کنید.

  پاسخ

  سورنا رضایی: پاسخ در تاريخ شهریور ۲۰ام, ۱۳۹۳ ۱۹:۱۵:


  دوست عزیز….احتمالا بخاطر دایرکس هست،اونو نصبش کن و یا بقیه برنامه های مورد نیازو نصب کن

  پاسخ

 4. حسین نوری می‌گه:

  بازی خوبیه اما همش باید ازنفر آخر شروعش کنی که آدمو سرخورده میکنه

  پاسخ

  فرشاد خرمی: پاسخ در تاريخ شهریور ۲۵ام, ۱۳۹۳ ۱۶:۵۳:


  اینطور نیست که همیشه نفر آخر باشید. همونطور که تو مقاله هم اشاره کردیم قبل از شروع مسابقه گزینه Qualifying رو انتخاب کنید تا به یک حالت تایم ترایل برید و در اونجا به ترتیب تایم، موقعیت اولیه شما مشخص میشه. همینطور گزینه تمرینی هم وجو داره که تا مدت کوتاهی قبل از مسابقه میتونید توی اون مسیر رانندگی کرده تا مسابقه دستتون بیاد.

  پاسخ


شما نیز به جمع هوادارن گیم-ایران در فیس بوک بپیوندید. Facebook.com


.:: ارسال دیدگاهكاربر محترم، ايميل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا ادرس صحيح ايميل خود را بنويسيد

مقررات بخش نظرات :
1- از ارسال نظرات پي در پي خوداري كنيد و منتظر پاسخ كاربران و يا نويسنده باشيد.
2- فقط به نظرات فارسي پاسخ داده خواهد شد و نظرات فينگليش پاسخ داده نميشود.
3- لطفا در مقدار و ميزان سوالات خود در بخش نظرات زياده روي نفرماييد.
4- لطفا به كاربران و مسئولان سايت بي احترامي نكنيد و در صورت مشاهده پي گيري خواهد شد.
5- لطفا نظر و سوال خود را در بخش مناسب ارسال نماييد در غير اين صورت پاسخي نخواهيد داشت.
6- سوالات خارج از بحث خود را ميتوانيد از قسمت تماس باما از بالاي سايت ارسال كنيد.تمامي حقوق مطالب و تصاوير نزد اين وب سايت محفوظ بوده و هر گونه کپی بردار (شامل مطالب ، تصاویر و تمامی عناصر) از آن در وب سايت ها و وبلاگ ها و نشريات غیر مجاز بوده مگر به رضایت کتبی مسئولین سایت

 

طرح قالب ، رنگ بندي ، چينش عناصر و طراحي كلي ان براي گيم ايران محفوظ بوده و كپي برداري از قالب جرم محسوب شده و از طريق پليس فتا پي گيري ميشود

Copyright © Game-Iran.com