صفحه اصلي


امروز : شنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

اينجا هستيد: گيم ايران » خانواده Sony » بازي هاي PS4 » نقد و بررسی بازی های PS4 » نقد و بررسی Middle-Earth: Shadow of Mordor


نقد و بررسی Middle-Earth: Shadow of Mordor

آیا Middle-Earth: Shadow of Mordor همان بازی ای هست که طرفداران سه گانه حماسی ارباب حلقه سال ها منتظرش بوده اند؟ 

 

بازی های زیادی بر اساس این شاهکار «تالکین» ساخته شده است و متاسفانه طقریبا همیشه با شکست مواجه شده اند. بهترین بازی ای که بر اساس داستان ارباب حلقه ها ساخته شده بود، بازی استراتژی همزمان The Lord of the Rings: The battle for middle earth بود. اما سازندگان Middle-Earth: Shadow of Mordor اعلام کرده اند که بازی آن ها داستان سه گانه ارباب حلقه ها را دنبال نمی کتد. به همین دلیل نام ارباب حلقه ها حتی در عنوان این بازی دیده نمی شود. به همین دلیل Middle-Earth: Shadow of Mordor یک اکشن نقش آفرینی زیبا و هیجان انگیز است، اما داستانش و فضای بازی به ندرت به شما احساس حضور در دنیایی می دهد که از کتاب ها و یا فیلم ها توقع دارید. در کل گیم پلی حدود بیست ساعت بازی، تنها سه شخصیت نام آشنا از سری ارباب حلقه ها حضور دارند. گولوم، سارومان و سائورون.

 

 

داستان Middle-Earth: Shadow of Mordor بین وقایع هابیت و ارباب حلقه ها رخ می دهد. قهرمان داستان یکی از سربازهای گوندور به نام «تلیون» هست که در آغاز بازی خودش همراه همسر و فرزندش بدست فرمانده نیروهای سائورون که به تدریج در حال قدرت گرفتن هست، به قتل می رسند. اما تلیون نفرین می شود و نمی تواند بمیرد. بلافاصله روح الفی ناشناس وارد کالبد تلیون می شود و مانع از مرگ او می شود. بدین ترتیب تلیون همراه این الف ناشناس سفر خود را در نقشه باز بازی که شامل بیشتر مناطق موردور می شود، آغاز می کنند. تلیون بدنبال خون خواهی همسر و فرزندش و الفی که حافظه اش را از دست داده است، به دنبال کشف گذشته خود می روند. داستان به تنهایی جذابیتی ویژه ندارد و کلیشه انتقام گیری و از دست دادن حافظه هیچ کمکی به بهبود و نوآوری آن نمی کند. اما میان پرده های زیبا و با کیفیت، به خصوص فلش بک هایی به گذشته الف داستان که با کیقیتی دیدنی نمایش داده می شود آنقدر قوی هست که شما را به ادامه بازی تشویق کند.

 

 

با وجود داستانی کلیشه ای، مسئولیت موفقیت بازی، به گیم پلی محول می شود و گیم پلی Middle-Earth: Shadow of Mordor شما را نا امید نخواهد کرد! در نقشه موردور که به دوقسمت تقسیم شده است، آنقدر بزرگ، زیبا و پر از فعالیت های متنوع هست که از یکنواختی دوری بکند. سیستم مانع نوردی شباهت زیادی به سری Assassin’s Creed دارد و سیستم مبارزات به شدت خشن Middle-Earth: Shadow of Mordor ترکیبی از Assassin’s Creed , Batman می باشد. شباهت داشتن گیم پلی به بازی های دیگر همیشه نشان بدی نیست و Middle-Earth: Shadow of Mordor به خوبی این را اثبات می کند. مبارزات بازی که با دشمن معمولا اورک و یوروک های و گاهی اوقات وارگ های وحشی و یا ترول های عظیم الجثه که حتی می توانید آن ها را رام کرده سوارشان شوید، صورت می گیرد بشدت خشن و هیجان انگیز است و در عین حال چالش برانگیز و استراتژیک. برخلاف سری Assassin’s Creed در Middle-Earth: Shadow of Mordor نمی توانید یک لشگر را به تنهایی شکست دهید. به خصوص در آغاز بازی که هنوز مهارت های زیادی را باز نکرده اید، نبرد ها بسیاز نفس گیر هست و استفاده صحیح از فضای اطراف ضروری هست. انداختن لانه زنبور بر سر دشمنان، آزاد کردن وارگ ها و یا حتی ترول های وحشی و تماشا کردن نبرد دشمنان شما با یکدیگر بسیار رضایت بخش است. نبرد های دشوار دلیل خوبی برای استفاده از سیستم خوب پنهان کاری هست. اگر ترجیح بدهید می توانید مخفیانه به اردوگاه های اورک ها نفوذ بکنید که ان هم زیبا و لذت بخش است. با انجام ماموریت ها و کشتن اورک ها تجربه کسب می گنید که بوسیله آن می توانید مهارت های جدیدی برای تلیون یا الف و یا اسلحه های خود بخرید. البته در انتهای بازی با انجام ماموریت های فرعی آنقدر تجربه خواهید داشت که بتوانید تمام مهارت ها را بخرید. از این رو عتصر نقش آفرینی گیم پلی کمی کمرنگ می شود. اما شما باید تصمیم بگیرید که کدام مهارت را زودتر از دیگری بخرید. همچنین مشکل دیگری که در گیم پلی به چشم می خورد نبود تنوع در اسلحه ها و آیتم های بازی هست. تلیون در تمام طول بازی یک شمشیر و یک خنجر دارد در حالی که الف یک کمان دارد و هیچ راهی برای تغییر این اسلحه ها وجود ندارد.

 

 

سیستمی که در گیم پلی بازی منحصر به فرد هست و شرکت سازنده خیلی بر روی آن تبلیغ می کند Nemesis نام دارد. هدف از این سیستم جان بخشیدن و باورپذیر تر گردن دشمنان با همان اورک ها هست. در این سیستم درخت مقامات ارتش سائورون دیده می شود. ارتش پنج فرمانده اعظم دارد که دیگر اورک ها مدام برای رسیدن به ان مقام تلاش میکتتد. هر اورکی به تدریج پیشرفت می کتد و در این درخت مقامات ترفیغ می گیرد تا در نهایت به مقام فرماندهی اعظم برسد. شما می توانید در این سلسله قدرت نفوذ کنید و دست نشانده های خود را حتی به مقام فرماندهی اعظم برسانید. این اورک های دست نشانده شما به فرمان شما عمل خواهتد کرد. مثلا اگر با کشتن یکی از فرماندهان مشکل دارید می توانید به دست نشانده ی خود دستور دهید که به کمک شما بیاید تا با کمک هم یکی از فرماندهان دیگر را نابود کنید. بدین ترتیب امکان رخ دادن نبردهای بزرگی با بیش از ۱۰۰ اورک مبارز مهیا می شود که در توع خود بی تظیر است. نکته جالبی که واقعا تحسین برانگیز هست، نحوه برخورد اورک ها با تلیون هست. با در نظر گرفتن نبردهای پیشین آن ها با شما دیالوگ های مختلفی را به شما خواهتد گفت. مثلا اگر در تبرد پیشین شما تلاش کرده باشید که اوکی را بکشید و او فرار بکند، بار دیگر که شما دو نفر به هم برسید، او اولا زخمی خواهد بود و پانسمانی معمولا بر صورتش خواهد بود، دوما دیالوگش در رایطه با فرارش در نبرد پیشین خواهد بود. این قابلیت واقعا جان تازه ای در اورک ها می طلبد و به باورپذیر کردن نبردی که در جریان هست، کمک زیادی می کند.

 

 

گرافیک Middle-Earth: Shadow of Mordor بسیار زیباست. گیم-ایران که این بازی را روی پلی استیشن ۴ تست کرده است، با وجود بافت های فوق العاده با کیفیت، فیزیک آب و دیگر اشبا و مناظر فوق العاده دیدنی، هیچ کرش یا مشکلی وجود نداشت. البته نسخه PC ظاهرا کمی سنگین تر هست و نیاز به سیستمی قدرتمند دارد تا بدون مشکل اجرا شود. شرکت سازنده یک نسخه توسعه دهنده رایگان مختص نسخه  PC منتشر کرده است که گرافیک دیدنی Middle-Earth: Shadow of Mordor را از این هم زیبا می کند. البته در کنارش هشدار داده است که برای اجرای آن بدون تیک نیاز به ۶ گیگابایت حافظه گرافیک هست. در ویدوهایی که این نسخه ارتقا یافته کرافیک PC را با نسخه PS4 مقایسه کرده است، تفاوت عمده در کیفیت بافت ها دیده می شود، فقط و فقط اگر دقت بکنید. در غیر این صورت تفاوت چشمگیری وجود ندارد و در اکشن سریع و هیجان انگیز Middle-Earth: Shadow of Mordor کمتر فرصت برای توقف کردن و دقت کردن به جزئیات هست.

 

 

بخش موسیقی بازی می توانست بیشتر از سری ارباب حلفه های الهام بگیرد. اما متاسفانه این گونه نیست و موسیقی Middle-Earth: Shadow of Mordor به ندرت به غرق شدن در دنیای سرزمین میانه کمک می کند.

 

Middle-Earth: Shadow of Mordor باید به تنهایی دیده شود و کمتر به ارتباطش با حماسه تالکین تاکید شود. اگر از این بعد Middle-Earth: Shadow of Mordor را بسنجیم، یک اشکن نقش آفرینی بسیار زیباست که با ترکیب عتاصر مختلف تجربه ای بسیار لذت بخش برای بازیکنان مهیا می کند. اما اگر فقط به دنبال بازی ای هستید که شما را به دنیای ارباب حلقه ها ببرد، Middle-Earth: Shadow of Mordor انتخاب چندان مناسبی نیست.

 

Middle-Earth: Shadow of Mordor


سازنده: Monolith Productions
ناشر: Warner Bros. Interactive Entertainmen
سبك بازي: اکشن نقش آفرینی Open World
پلت فرم ها: PS4, PS3, XboxOne, Xbox360, PC
70%

داستان سرايي

60%

موسیقی و صداگذاری

90%

گرافیک و جلوه های بصری

90%

گیم پلی و روند بازی

امتياز گيم ايران
8
امتياز جهاني
8.5
ورود به سايت
تبلیغات در گیم ایران
شبكه تبليغات

به جمع کاربران ویژه بپیوندید

تعداد نوشته ها: 200

نوشته شده توسط : « »

فعال در عرصه ی بازی های کامپیوتری،نویسندگی و مترجمی از شش سالگی بازی با کامپیوتر را شروع کردم و هنوز نتوانسته ام از آن جدا شوم.فکر نمی کنم که هیچ وقت بتوانم! زبان انگلیسی را بدون هیچ کلاسی با کمک بازی های رایانه ای آموخته ام. به نویسندگی هم علاقه مند هستم و سوابقی در این زمینه نیز داشته ام.

عضويت در خبرنامه سايت

 ۲۴ دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است.


 1. mehdi_hd می‌گه:

  like

  پاسخ

 2. MOH3N می‌گه:

  اقا دمت گرم. خیلی مطلب با حالی بود.راستی مگه این باری منتشر شده که شما تستش کردین؟

  پاسخ

  دانیال بحرحسینی: پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۳ ۲۳:۳۹:


  بله. سی سپتامبر منتشر شد.

  پاسخ

  MOH3N: پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۳ ۰۰:۲۲:


  جدا؟ برا پی سی هم اومده؟

  پاسخ

  دانیال بحرحسینی: پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۳ ۰۷:۰۴:


  بله. البته شاید مدتی طول بکشد تا کرک شود.

  پاسخ

  javad: پاسخ در تاريخ مهر ۱۹ام, ۱۳۹۳ ۲۰:۵۰:


  این بازی الان دیگه کرک شده ست.میتونید بخرید یا دانلود کنید.

  پاسخ

 3. maly13 می‌گه:

  عالی بود.

  پاسخ

 4. pouria می‌گه:

  ممنون،این بازی برای pc منتشر شده؟

  پاسخ

  دانیال بحرحسینی: پاسخ در تاريخ مهر ۱۸ام, ۱۳۹۳ ۲۳:۳۹:


  در سی سپتامبر برای پی سی و پی اس ۴ و اکس باکس ۱ منتشر شد. اما تاریخ انتشار نسخه های نسل پیشین کنسول ها حدود یک ماه دیگر هست.

  پاسخ

  pouria: پاسخ در تاريخ مهر ۲۳ام, ۱۳۹۳ ۱۰:۲۲:


  بازی قشنگیه اما محیطش (نقشه بازی) بعد از مدتی تکراری میشه و هیجان خودشو از دست میده و اینکه کاش اسب هم در بازی قرار داده می شد چون اینکه شما برای رفتن به جایی مجبور باشی یک مسیر طولانی رو(بدون خستگی!!!!) بدویی یا یک حیوان وحشی پیدا کنی تا رامش کنی ایده جالبی نیست(میتونست اپشن های بیشتری در اختیار گیمر قرار بگیره)،اما در کل بازی خوب و قابل قبولیه

  پاسخ

  pouya: پاسخ در تاريخ فروردین ۲۶ام, ۱۳۹۴ ۱۶:۵۰:


  اقا جان این حیواناتی که تو بازی میبینید(حیوونایی که سیاه اند همه جا هم هستند)رام شما میشوند

  پاسخ

 5. علی رحمانیان می‌گه:

  فوق العاده هست!سیتم مورد نیازش رو برای PC نمیدونید؟

  پاسخ

 6. redwolf می‌گه:

  آقا یه سوال .
  این سیستمی که برای بازی گفتن حد اقل سیستم مورد نیازه ؟

  پاسخ

 7. پویا می‌گه:

  خیلی خوشحالم از اینکه دوباره میبینم شما هم فعالیت میکنید و برای ما مطلب میزارید واقعا دلم برای مقاله های خاصتون تنگ شده بود.البته تو این زمانی که شما نبودی آقا فرشاد جای خالیتون رو با مطالب قشنگشون پر کرده بودن. D:

  پاسخ

 8. mh12 می‌گه:

  دوستان برادران و آشنایان اقا نصیحت من به شما وقتتون و سرمایتونو تلف نکنید این بازی از لحاظ گرافیک و چند چیز دیگه عالیه اما بعد مدتی که بازی میکنید بی نهایت کسل کننده میشه بازی کاملا بدون تنوع هست حتی برای شوخی یه شهر دیگه هم تو بازی نزاشتن همش باید توی قلعه موردور بازش یا بکشی یا فرار کنی یا بکشی یا فرار کنی اصلا جذابیتی نداره یعنی کارت اینه بکشی بکشی بکشی بعد مدتی شدیدا کسل کننده میشه
  دمتون گرم بابت مطلب

  پاسخ

 9. milad alonso می‌گه:

  بازی بسیار سختی واقعا کار کمتر کسی است که این بازی رو تموم کنه

  پاسخ

 10. محمد رضا می‌گه:

  سلام. خسته نباشید. برای پی سی های نسل قدیم کی منتشر میشه ؟!. بی صبرانه منتظریم

  پاسخ

  دانیال بحرحسینی: پاسخ در تاريخ آبان ۹ام, ۱۳۹۳ ۰۷:۱۱:


  سلام
  متاسفانه چنین نسخه ای وجود نداره. برای پی سی فقط یک نسخه وجود دارد که منتشر شده است و به سیستم نسبتا قدرتمندی نیاز دارد.

  پاسخ

  reza: پاسخ در تاريخ آذر ۲۸ام, ۱۳۹۳ ۲۰:۰۸:


  یه سوال ؟؟؟ویدیو های این بازی بعضی وقتا تکراری میزاره برای pcمشکل از بازی منه یا مشکل خود بازیه

  پاسخ

 11. محمد می‌گه:

  این بازی پیش skyrim (elder scrools five( هیچی نیست

  اون خیلی عالیه

  فقط skyrim

  پاسخ

 12. mehrzad می‌گه:

  سلام به نظر من این بازی خیلی جالب بود و کلی هم هیجان داشت در ضمن ا.نایی هم که میگن بعد مدتی کسل کننده میشه هم احتمالا تا تهش نرفتن چون توی جهان دومی که بعد از موردار به اون میرین کلی اپشن باحال برای کشتن وارچیف ها دارین در ضمن execution هاش هم خیلی باحالن. درضمن میتونین مخفی کاری هم بکنین که به نظر من خیلی باحالش میکنه.

  پاسخ

  m.m: پاسخ در تاريخ بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۳ ۲۲:۲۸:


  سلام یه سوال ازین بازی دارم.الان تا ۳۵درصدش رو رفتم ولی بعضی missionها رو هنوز نتونستم برم!! مثلا میگه پنهانی برم و ۱۰ تا ارک رو بکشم…با هزار روش امتحان میکنم اما نمیشه که نمیشه!!! میتونین راهنماییم کنین؟

  پاسخ

 13. Morteza می‌گه:

  سلام برادر، با رم۴ و گرافیک یک،۸۴۰۰ میتونم نصبش کنم؟

  پاسخ

 14. Morteza می‌گه:

  خیلی ممنون که جواب نمیدین؟

  پاسخ


شما نیز به جمع هوادارن گیم-ایران در فیس بوک بپیوندید. Facebook.com


.:: ارسال دیدگاهكاربر محترم، ايميل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا ادرس صحيح ايميل خود را بنويسيد

مقررات بخش نظرات :
1- از ارسال نظرات پي در پي خوداري كنيد و منتظر پاسخ كاربران و يا نويسنده باشيد.
2- فقط به نظرات فارسي پاسخ داده خواهد شد و نظرات فينگليش پاسخ داده نميشود.
3- لطفا در مقدار و ميزان سوالات خود در بخش نظرات زياده روي نفرماييد.
4- لطفا به كاربران و مسئولان سايت بي احترامي نكنيد و در صورت مشاهده پي گيري خواهد شد.
5- لطفا نظر و سوال خود را در بخش مناسب ارسال نماييد در غير اين صورت پاسخي نخواهيد داشت.
6- سوالات خارج از بحث خود را ميتوانيد از قسمت تماس باما از بالاي سايت ارسال كنيد.تمامي حقوق مطالب و تصاوير نزد اين وب سايت محفوظ بوده و هر گونه کپی بردار (شامل مطالب ، تصاویر و تمامی عناصر) از آن در وب سايت ها و وبلاگ ها و نشريات غیر مجاز بوده مگر به رضایت کتبی مسئولین سایت

 

طرح قالب ، رنگ بندي ، چينش عناصر و طراحي كلي ان براي گيم ايران محفوظ بوده و كپي برداري از قالب جرم محسوب شده و از طريق پليس فتا پي گيري ميشود

Copyright © Game-Iran.com