صفحه اصلي


امروز : یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

اينجا هستيد: گيم ايران » فناوري ها و مقالات » اخبار و مقالات » مقالات » نفرین مرگ – نگاهی به داستان بازی «ارواح تاریک»


نفرین مرگ – نگاهی به داستان بازی «ارواح تاریک»

بازی «ارواح تاریک» شیوه ای منحصر به فرد در داستان گویی دارد و مثل هر نوآوری دیگری با برخورد های منفی و مثبت فراوانی مواجه می شود. برخی این نحوه ی روایت داستان را تحسین کرده اند و آن را مورد علاقه بازیکنان پنداشته اند. برخی فصه ارواح تاریک را یکی از غمناک ترین داستان های بازی های رایانه ای قلمداد می کنند و حتی برای حال بازیگران آن اشک می ریزند. شوالیه ای که برای کسب افتخار کمر به مبارزه با نفرین می بندد اما سرانجام خود گرفتار نفرین می شود و عقلش را از دست می دهد تا به دست دخترش کشته شود، پسر گمشده پادشاه که برای یافتن خورشید پدرش داوطلبانه با آغوش باز به استقبال نفرین می رود(سولیر از آستورا)، شوالیه ای که برای حفظ جان گرگ وفادارش سپرش را برای محافظت از گرگ رها می کند و در این راه دستش را از دست می دهد(شوالیه آرتوریس) نمونه هایی از این داستان تاثیرگذار هست. از طرفی هم عده ای با درک بخش های مختلف داستان مشکل دارند. به خصوص بازیکنانی که زبانی غیر از ژاپنی و انگلیسی دارند، با این مشکل مواجه می شوند. حتی دیالوگ های بازی هم به شکل انگلیسی ادبی ادا می شود و فهم آن ها را دشوارتر از پیش می کند.

 

با راه اندازی بخش جدید دارک سولز ۲ در گیم-ایران ، بر آن شدیم که کمی هم به داستان این سری از بازی ها بپردازیم تا تمام فارسی زبانان بتوانند از داستان زیبای این بازی در کنار دیگر محسناتش لذت ببرند. در این مقاله مروری بر داستان نسخه اول بازی می کنیم و به امید خدا در مقالات آتی به داستان دارک سولز ۲ خواهیم پرداخت. ابتدا ترجمه فیلم آغازین بازی دارک سولز را تقدیم می کنیم.

 

آرتوریس تسلیم تاریکی شده است.

 

در عصر باستان، زمین دگرگون بود. سرزمینی پر از صخره های خاکستری، درختانی عظیم و اژدهایان جاویدان. اما آتش هم بود و آنش با خود تضاد را همراه آورد. گرما و سرما، زندگی و مرگ، والبته نور و تاریکی. سپس از دل تاریکی آن ها آمدند و چهار روح قدرتمند را داخل شعله های آتش پیدا کردند. (ارواح چهارگانه قدرت که بین چهار نفر تقسیم شد.) نیتو، اولین مردگان، جادوگر آیزالت و دختران آشوبگرش، گوین ارباب نور خورشید همراه شوالیه های وفادارش، و انسان مخفی کار و حیله گر که به راحتی به فراموشی سپرده شد.

 

 

 

آن ها با قدرت ارواح چهارگانه، سلطه اژدهایان را به چالش کشیدند. گوین با نور خورشید پوست همچون زره اژدهایان را از هم درید. جادوگر طوفان عظیمی از آتش ایجاد کرد. نیتو گرد مرگ و بیماری را در آسمان پراکند. از طرفی اژدهایی به نام سیت بدون پوست، به هم نوعانش خیانت کرد(و پیمان دوستی با ارباب گوین بست.) بدین ترتیب اژدهایان شکست خوردند و عصر آتش(با حکومت ارباب گوین) آغاز شد. اما بزودی آتش خاموش خواهد شد و فقط تاریکی باقی خواهد ماند. تاریکی نزدیک می شود. امروزه کمتر نوری دیده میشود و هر چه هست تاریکی بی پایان است و در میان زنده ها نیز، حاملین نفرین شوم سیاه دیده می شوند.

 

همان طور که در فیلم آغازین گفته می شود در عصر باستان اژدهایان حکومت خودکامه ای بر جهانیان داشتند. اما سلطه آن ها با کمک ارواح چهار گانه قدرت نابود شد. در دنیای دارک سولز، نفرینی که گریبان همه ی موجودات زنده را گرفته، نفرین نامرگ هست. هرقربانی ای که بمیرد دوباره زنده می شود و همچون مردگان متحرک در زمین به زندگی اش ادامه می دهد. اگر مدت زیادی در این حالت بماند، سرانجام عقلش را از دست می دهد و به هر کسی که همچون خود نیست حمله می کند. وقتی که بازی دارک سولز شروع می شود، چندین حادثه دیگر رخ داده است که بازیکن از آن ها اطلاعی ندارد.

 

برای دیدن تصاویر در سایز بزرگ ، روی انها کلیک کنید

 

ارباب گوین ، یکی از ارواح قدرت را درون آتش می یابد

 

 

حکومت عصر آتش ارباب گوین، به دوام آتش وابسته است. اما آتش در حال خاموش شدن است. ارباب گوین از دوست اژدهایش، «سیت بدون پوست» کمک می طلبد. سیت، که به پاس خدماتش در نبرد با اژدهایان با دریافت کتابخانه ای سرشار از دانش و نیمی از یکی از ارواح چهارگانه قدرت، توسط ارباب گوین تقدیر شده است، به تدریج عقلش را از دست می دهد. او که تشنه ی دانش است بیشتر و بیشتر به اطرافش بی توجه می شود و هر چیزی که تحقیقاتش را مختل کند، پس می زند.  ارباب گوین که با خاموش شدن آتش، حکومت خود را در خطر می بیند، نزد دوست پیشینش، جادوگر آیزالت می رود تا از او برای روشن نگه داشتن آتش کمک بطبد. جادوگر با اجرای طلسمی قدرتمند تلاش می کند که آتش را جاویدان کند، اما این طلسم کمانه می کند و به خودش و اطرافیانش اصابت می کند. جادوگر تبدیل به «تخت آشوب» می شود، جایی که تمام شیاطین از آن پدید آمدند. دو تن از دخترانش هم تبدیل به هیولایی سوار بر عنکبوت های عظیم الجثه می شوند(Quelaag). از دست نیتو کاری ساخته نیست. او در قبرستان بر امور مردگان نظارت می کند و کاری به زنده ها ندارد. ارباب گوین امیدی به انسان حیله گر و یکی از ارواح چهارگانه قدرتمندی که همراه او هست هم ندارد. او سال ها پیش وارد ورطه بی نهایت(Abyss) شد. ارباب گوین یکی از سرداران چهارگانه اش به نام «شوالیه آرتوریس» را برای نابود کردن ورطه بی نهایت فرستاد. آرتوریس همراه گرگ وفادارش «سیف» پا به ورطه بی نهایت گذاشتند، اما دیگر باز نگشتند.

 

 

 

گوین تصمیم می گیرد که خود را فدا کند تا عصر آتش ادامه پیدا کند. او سه فرزندش را در «آنورلاندو» رها می کند و همراه عده ای محدود از شوالیه های وفادارش نزد آتش می رود و روح قدرتمندش را به آتش تقدیم می کند. عصر آتش برای مدتی تمدید می شود، اما ارباب گوین گرفتار نفرین می شود و عقلش را از دست می دهد. طبق پیشگویی ها، جانشین ارباب گوین فرزندان او نمی توانند باشند. بلکه جانشین او روزی از زندان نفرین شدگان فرار می کند تا سفر دشوارش را آغاز کند و سرنوشت او را به شهر پادشاهان، آنورلاندو می رساند. جانشین او، بازیکن است.

 

 

 

ایده ای که در داستان سری بازی های دارک سولز نهفته هست این هست که ارواح قدرتمند هیچ وقت نابود نمی شوند. وقتی که آن ها توسط بازیکن شکست داده می شوند، موقتا از دنیا دور می شوند، اما دوباره به شکل دیگری باز خواهند گشت. این همان چیزی است که در دارک سولز ۲ دیدیم. به عتوان مثال روح نیتو، در دارک سولز ۲ به عنوان The Rotten بازگشته است، فرمانده شوالیه های ارباب گوین، «اورنستاین»، به شکل The old dragonslayer، جادوگر ایزالت به شکل Lost Sinner و یا «منوس» که در واقع همان انسان حیله گر هست، به شکل Neshandra در دارک سلز ۲ بازگشته اند. در پس نود درصد کاراکترهایی که در بازی به آن ها برخورد می کنید داستانی نهفته هست و تقریبا صد در صد غول الآخر های بازی هر کدام داستان و قصه مرتبط با خود را دارند که توضیخ همه این داستان ها در یک مقاله ممکن نیست. 

 

 

جادوگر آیزالت ، روح قدرت را درون آتش می یابد.

 

طبق روال همیشگی گیم-ایران، همه چیز به کاربران و میزان استقبال آن ها بستگی دارد. جواب برخی از سوالات را می توان در بخش پرسش و پاسخ ها مطرح کرد و یا اگر تعداد سوال ها زیاد باشد توضیح بیشتر راجع به تک تک کاراکتر های دارک سولز ۱ و ۲ را در مقاله های جداگانه مشروحا منتشر خواهیم کرد.

ورود به سايت
تبلیغات در گیم ایران
شبكه تبليغات

به جمع کاربران ویژه بپیوندید

تعداد نوشته ها: 200

نوشته شده توسط : « »

فعال در عرصه ی بازی های کامپیوتری،نویسندگی و مترجمی از شش سالگی بازی با کامپیوتر را شروع کردم و هنوز نتوانسته ام از آن جدا شوم.فکر نمی کنم که هیچ وقت بتوانم! زبان انگلیسی را بدون هیچ کلاسی با کمک بازی های رایانه ای آموخته ام. به نویسندگی هم علاقه مند هستم و سوابقی در این زمینه نیز داشته ام.

عضويت در خبرنامه سايت

 ۱۷ دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است.


 1. sushi می‌گه:

  عالی بود
  (ولی به Elder نمی رسه 😀 )

  پاسخ

 2. پویا می‌گه:

  خیلی عالی بود از این مقاله ها بیشتر بزارید.

  پاسخ

 3. alireza می‌گه:

  عالی بود ممنون.

  پاسخ

 4. mohammad می‌گه:

  خیلی عالی بود

  بازم بزارید

  پاسخ

 5. فرشاد خرمی می‌گه:

  ممنون از دانیال عزیز
  مشکل اساسی که بخصوص در ارواح تاریک ۲ در زمینه داستان بوجود اومد، این بود که داستان رو ریز ریز کرده و در دیالوگ ها، توضیحات اقلام بازی و موارد دیگه پخش کردن.
  به عنوان مثال وقتی اسلحه Nashandra رو از Ornifex بدست بیارید (صرف نظر از اینکه چطور Ornifex رو ازاد کنید و بعد پیداش کنید و روح ناشاندرا رو با اسلحه ناشاندرا معاوضه کنید خودش کار چندان ساده ای نیست) روی هر کدوم از سه اقلامش نوشته شده: “پیر Abyss از مرگ دوباره زنده شد و به تکه هایی تقسیم شد که در سرتاسر دنیا پخش شد. سپس این تکه ها به هم آمیخته و صورت انسانی به خود گرفتند.”
  که “پیر Abyss” مارو به این میرسونه که ناشاندرا درواقع صورت دیگه ای از Manus هستش و بجز این هم سرنخ دیگه ای از هویت اصلی ناشاندرا ندارید. پس پی بردن به داستان سومین سولز چیزیه که کنجکاوی زیادی رو میطلبه.

  پاسخ

 6. ظهور نزدیک و ما در خواب می‌گه:

  اون مار نیست کاره

  پاسخ

 7. M.G می‌گه:

  باسلام
  جالب بود
  لطفا ادامه دهید

  پاسخ

 8. بابک می‌گه:

  سلام
  کم شنیده بوذم که به قسمت اول مرتبط نیست ؟؟؟؟
  لطفا DLS جدیدش. برای داتلود بذارید !!! ممنون

  پاسخ

 9. oakenshield می‌گه:

  عالی بود.والا منم تا همین الانش فک میکردم دارک سولز داستان نداره!نظرم عوض شد.انگار کمپانی هیچ چیزی که بشه به راحتی بدست آورد تو بازی نذاشته حتی داستانش!
  این سوالاتی که گفتین فقط تو زمینه داستان و کارکترهاست؟آخه من تازه دارک سولز ۱ رو شروع کردم و شدیدا نیازمند راهنمایی هستم :-)

  پاسخ

  دانیال بحرحسینی: پاسخ در تاريخ مرداد ۱۶ام, ۱۳۹۳ ۰۰:۴۱:


  با تشکر
  سوالتون رو مطرح کنید امیدواریم بتونیم یا اعضای تحریریه یا دیگر خوانندگان مفاله پاسخگو باشند.

  پاسخ

  oakenshield: پاسخ در تاريخ مرداد ۲۱ام, ۱۳۹۳ ۲۳:۲۱:


  یه سوال در مورد اسلحه های دورزن دارم مثل کمان و کمان صلیبی تو بازی هدف و نشانه وجود نداره براشون؟من هردو رو امتحان کردم ولی چیزی دستگیرم نشد
  واسه سورسر پایرومنسار هم همین برنامه است؟

  پاسخ

  دانیال بحرحسینی: پاسخ در تاريخ مرداد ۲۲ام, ۱۳۹۳ ۰۴:۰۵:


  انواع کمان را اگر با دو دست بگیرید و سپس کلید ضربه ضعیف دست چپ را نگه دارید نشانه ظاهر میشود.
  اما برای جادوها نشانه ای نیست. البته با کمک دوربین دو چشمی میتوانید دقیق هدف گیری کنید. البته جادوها غیر از معجزات، همگی برد خیلی کمی دارند.

  پاسخ

  oakenshield: پاسخ در تاريخ مرداد ۲۴ام, ۱۳۹۳ ۱۸:۰۴:


  ممنون خیلی لطف کردین

  پاسخ

 10. محمد می‌گه:

  با تشکر از شما ، مقاله ی خیلی جذابی بود
  خسته نباشید .

  پاسخ

 11. محمد علی می‌گه:

  دستتون درد نکنه
  ولی من که چیز زیادی نفهمیدم چون فقط دارک سولز دو رو بازی کردم و از هفته ی پیش که گرفتم تا حالا به باس last sinner رسیدم
  تو اون یکی تاپیک راجع به دارک سولز هم چند تا سوال پرسیدم
  راستی خیلی هم سخت حرف نمیزنن میشه فهمید چی میگن خیلی راحت ولی یه کم دو پهلو حرف میزنن
  مثلا راجع به مکان هایی حرف میزنن که نمیدونم چیه
  راجع به ان پی سی هایی که نمیدونم چیه
  و اینا لطفا راجع به داستان دارک سولز مقالات بیشتری بزارید
  به نظرم بهتره داستان اصلی رو یکم باز تر بگید چون من چیز زیادی دستگیرم نشد
  و این پادشاهی که توی بازی هی بهش اشاره میکنن قضیش چیه؟

  پاسخ

 12. mp1 می‌گه:

  اقای بحر حسینی چطوری میتونم از طریق سایت به تمام مقالات شما دسترسی داشته باشم؟

  پاسخ

 13. هادی می‌گه:

  لطفا خواهشا عاجزانه ازتون میخوام ادامه بدید من محو این بازیم ولی از داستانش هیچی نمیدونم
  با تشکر که ادامه میدید

  پاسخ


شما نیز به جمع هوادارن گیم-ایران در فیس بوک بپیوندید. Facebook.com


.:: ارسال دیدگاهكاربر محترم، ايميل شما منتشر نخواهد شد ، لطفا ادرس صحيح ايميل خود را بنويسيد

مقررات بخش نظرات :
1- از ارسال نظرات پي در پي خوداري كنيد و منتظر پاسخ كاربران و يا نويسنده باشيد.
2- فقط به نظرات فارسي پاسخ داده خواهد شد و نظرات فينگليش پاسخ داده نميشود.
3- لطفا در مقدار و ميزان سوالات خود در بخش نظرات زياده روي نفرماييد.
4- لطفا به كاربران و مسئولان سايت بي احترامي نكنيد و در صورت مشاهده پي گيري خواهد شد.
5- لطفا نظر و سوال خود را در بخش مناسب ارسال نماييد در غير اين صورت پاسخي نخواهيد داشت.
6- سوالات خارج از بحث خود را ميتوانيد از قسمت تماس باما از بالاي سايت ارسال كنيد.تمامي حقوق مطالب و تصاوير نزد اين وب سايت محفوظ بوده و هر گونه کپی بردار (شامل مطالب ، تصاویر و تمامی عناصر) از آن در وب سايت ها و وبلاگ ها و نشريات غیر مجاز بوده مگر به رضایت کتبی مسئولین سایت

 

طرح قالب ، رنگ بندي ، چينش عناصر و طراحي كلي ان براي گيم ايران محفوظ بوده و كپي برداري از قالب جرم محسوب شده و از طريق پليس فتا پي گيري ميشود

Copyright © Game-Iran.com